Themes - Twenty Twenty-Two - en to ro translation catalogue (183 entries)

en: $150
ro: 150 $

en: $25
ro: 25 $

en: $75
ro: 75 $

en: 404 content
ro: Conținut 404

en: <em>Flutter</em>, a collection of bird-related ephemera
ro: <em>Flutter</em>, o colecție de efemere legate de păsări

en: <em>Goldfinch </em><br><em>&amp; Sparrow</em>
ro: <em>Sticlete</em><br><em>și vrabie</em>

en: <em>The Hatchery</em>: a blog about my adventures in bird watching
ro: <em>The Hatchery</em>: un blog despre aventurile mele în observarea păsărilor

en: <em>Warble</em>, a film about <br>hobbyist bird watchers.
ro: <em>Warble</em>, un film despre <br>observatorii de păsări amatori.

en: <em>Watching Birds </em><br><em>in the Garden</em>
ro: <em>Urmărirea păsărilor</em><br><em>în grădină</em>

en: A beautiful bird featuring a surprising set of color feathers.
ro: O pasăre frumoasă cu pene colorate surprinzător.

en: A film about hobbyist bird watchers, a catalog of different birds, paired with the noises they make. Each bird is listed by their scientific name so things seem more official.
ro: Un film despre observatorii amatori de păsări, un catalog cu diferite păsări împreună cu sunetele pe care le emit. Fiecare pasăre este afișată cu numele ei științific, astfel încât lucrurile par mai oficiale.

en: A podcast about birds
ro: Un podcast despre păsări

en: A trouble of hummingbirds
ro: Zbuciumul păsărilor colibri

en: About page links
ro: Legături la pagina Despre

en: About page links (dark)
ro: Legături la pagina Despre (întunecată)

en: About page on solid color background
ro: Pagină Despre pe un fundal cu o culoare solidă

en: About page with large image and buttons
ro: Pagină Despre cu o imagine lată și butoane

en: About page with media on the left
ro: Pagină Despre cu element media în stânga

en: About page with media on the right
ro: Pagină Despre cu element media în dreapta

en: About the hosts
ro: Despre realizatori

en: About us
ro: Despre noi

en: An icon representing binoculars.
ro: Un icon reprezentând un binoclu.

en: An illustration of a bird in flight
ro: O ilustrație cu o pasăre în zbor

en: An image of a bird flying
ro: O imagine cu o pasăre în zbor

en: Blog footer
ro: Subsol blog

en: Blog posts with left sidebar
ro: Articole de blog cu bară laterală în stânga

en: Blog posts with right sidebar
ro: Articole de blog cu bară laterală în dreapta

en: Built on a solidly designed foundation, Twenty Twenty-Two embraces the idea that everyone deserves a truly unique website. The theme’s subtle styles are inspired by the diversity and versatility of birds: its typography is lightweight yet strong, its color palette is drawn from nature, and its layout elements sit gently on the page. The true richness of Twenty Twenty-Two lies in its opportunity for customization. The theme is built to take advantage of the Site Editor features introduced in WordPress 5.9, which means that colors, typography, and the layout of every single page on your site can be customized to suit your vision. It also includes dozens of block patterns, opening the door to a wide range of professionally designed layouts in just a few clicks. Whether you’re building a single-page website, a blog, a business website, or a portfolio, Twenty Twenty-Two will help you create a site that is uniquely yours.
ro: Construită pe o fundație solid proiectată, Twenty Twenty-Two îmbrățișează ideea că toată lumea merită un site web cu adevărat unic. Stilurile subtile ale temei sunt inspirate de diversitatea și versatilitatea păsărilor: tipograficele sale sunt simple dar puternice, paleta de culori este inspirată din natură, iar elementele sale pentru aranjament se potrivesc bine în pagină. Adevărata valoare a lui Twenty Twenty-Two constă în oportunitatea de personalizare. Tema este creată pentru a profita de funcționalitățile Editorului de site introduse în WordPress 5.9, ceea ce înseamnă că tipograficele, culorile și aranjamentul fiecărei pagini de pe site-ul tău pot fi personalizate pentru a se potrivi viziunii tale. De asemenea, include zeci de modele de blocuri, oferind o gamă largă de aranjamente proiectate profesional, în doar câteva clicuri. Indiferent dacă construiești un site web cu o singură pagină, un blog, un site web de afaceri sau un portofoliu, Twenty Twenty-Two te va ajuta să creezi un site unic.

en: Buy Tickets
ro: Cumpără bilete

en: Categories
ro: Categorii

en: Centered header with navigation, social links, and background
ro: Antet centrat cu navigare, legături sociale și fundal

[ctx: Color name]
en: Background
ro: Fundal

[ctx: Color name]
en: Foreground
ro: Prim-plan

[ctx: Color name]
en: Primary
ro: Principală

[ctx: Color name]
en: Secondary
ro: Secundară

[ctx: Color name]
en: Tertiary
ro: Terțiară

[ctx: Custom template name]
en: Blank
ro: Gol

[ctx: Custom template name]
en: Page (Large Header)
ro: Pagină (antet mare)

[ctx: Custom template name]
en: Page (No Separators)
ro: Pagină (fără separatoare)

[ctx: Custom template name]
en: Single Post (No Separators)
ro: Articol singular (fără separatoare)

en: Dark footer with title and citation
ro: Subsol întunecat cu titlu și citare

en: Date
ro: Dată

en: Default footer
ro: Subsol implicit

en: Default header
ro: Antet implicit

en: Default posts
ro: Articole implicite

en: Divider with image and color (dark)
ro: Separator cu imagine și culoare (întunecat)

en: Divider with image and color (light)
ro: Separator cu imagine și culoare (luminos)

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
ro: Filtru implicit

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and background
ro: Prim-plan și fundal

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and secondary
ro: Prim-plan și secundară

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and tertiary
ro: Prim-plan și terțiară

[ctx: Duotone name]
en: Primary and background
ro: Primară și fundal

[ctx: Duotone name]
en: Primary and secondary
ro: Primară și secundară

[ctx: Duotone name]
en: Primary and tertiary
ro: Primară și terțiară

en: Extended Trailer
ro: Trailer extins

en: Falcon
ro: Șoim

en: Featured
ro: Reprezentativ

en: Featured posts
ro: Articole reprezentative

en: Featuring
ro: Protagoniști

en: February, 12 2021
ro: 12 februarie 2021

en: Footer with logo and citation
ro: Subsol cu ​​logo și citare

en: Footer with navigation and citation
ro: Subsol cu ​​navigare și citare

en: Footer with navigation and copyright
ro: Subsol cu ​​navigare și drepturi de autor

en: Footer with query, featured images, title, and citation
ro: Subsol cu ​​interogare, imagini reprezentative, titlu și citare

en: Footer with query, title, and citation
ro: Subsol cu ​​interogare, titlu și citare

en: Footer with social links and copyright
ro: Subsol cu ​​legături sociale și drepturi de autor

en: Footer with text, title, and logo
ro: Subsol cu ​​text, titlu și logo

en: Footer with title, tagline, and social links on a dark background
ro: Subsol cu ​​titlu, slogan și legături sociale pe un fundal întunecat

en: Footers
ro: Subsoluri

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to secondary
ro: Fundal spre secundară pe diagonală

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to tertiary
ro: Fundal spre terțiară pe diagonală

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal primary to foreground
ro: Primară spre prim-plan pe diagonală

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal secondary to background
ro: Secundară spre fundal pe diagonală

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal tertiary to background
ro: Terțiară spre fundal pe diagonală

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to background
ro: Secundară spre fundal pe verticală

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to tertiary
ro: Secundară spre terțiară pe verticală

[ctx: Gradient name]
en: Vertical tertiary to background
ro: Terțiară spre fundal pe verticală

en: Grid of image posts
ro: Grilă de articole cu imagini

en: Grid of posts
ro: Grilă de articole

en: Grid of posts with left sidebar
ro: Grilă de articole cu bară laterală în stânga

en: Header with centered logo
ro: Antet cu logo centrat

en: Header with centered logo and background
ro: Antet cu logo centrat și fundal

en: Header with image background
ro: Antet cu imagine de fundal

en: Header with image background and overlay
ro: Antet cu imagine de fundal și suprapunere

en: Header with tagline
ro: Antet cu slogan

en: Headers
ro: Anteturi

en: Heading and bird image
ro: Antet și imagine cu o pasăre

en: Help support our growing community by joining at the Pigeon level. Your support will help pay our writers, and you’ll get access to our exclusive newsletter.
ro: Ajută și susține comunitatea noastră în creștere, înscriindu-te la nivelul Porumbel. Susținerea ta va ajuta la plata editorilor noștri și vei avea acces exclusiv la buletinul nostru informativ.

en: Hummingbird
ro: Colibri

en: Hummingbird illustration
ro: Ilustrație colibri

en: Illustration of a bird flying.
ro: Ilustrație cu o pasăre care zboară.

en: Illustration of a bird sitting on a branch.
ro: Ilustrație cu o pasăre care stă pe o ramură.

en: Illustration of a flying bird
ro: Ilustrație cu o pasăre în zbor

en: Illustration of a flying bird.
ro: Ilustrație cu o pasăre zburătoare.

en: Image of a bird on a branch
ro: Imagine cu o pasăre pe o ramură

en: Image with caption
ro: Imagine cu text asociat

en: Irregular grid of posts
ro: Grilă neregulată de articole

en: Join at the Sparrow level and become a member of our flock! You’ll receive our newsletter, plus a bird pin that you can wear with pride when you’re out in nature.
ro: Înscrie-te la nivelul Vrabie și devino membru al stolului nostru! Vei primi buletinul nostru informativ și, în plus, o insignă cu o pasăre pe care o poți purta cu mândrie atunci când ești în natură.

en: Join my mailing list
ro: Alătură-te listei mele de corespondență

en: Join our mailing list
ro: Alătură-te listei noastre de mail

en: Large header with dark background
ro: Antet mare cu fundal întunecat

en: Large list of names
ro: Listă mare cu nume

en: Large post titles
ro: Titluri mari de articole

en: Latest posts
ro: Ultimele articole

en: Layered images with duotone
ro: Imagini suprapuse cu duotone

en: Learn More
ro: Află mai multe

en: Learn about my process
ro: Află despre metoda mea

en: List of events
ro: Listă de evenimente

en: Listen on Spotify
ro: Ascultă pe Spotify

en: Listen on iTunes Podcasts
ro: Ascultă pe iTunes Podcasts

en: Location
ro: Locație

en: Logo and navigation header
ro: Antet cu logo și navigare

en: Logo and navigation header with background
ro: Antet cu logo și navigare, cu fundal

en: Logo featuring a flying bird
ro: Logo cu o pasăre în zbor

en: Logo, navigation, and offset tagline Header
ro: Antet cu logo, navigare și slogan decalat

en: Logo, navigation, and social links header with background
ro: Antet cu logo, navigare și legături sociale cu fundal

en: May 14th, 2022 @ 7:00PM<br>The Vintagé Theater,<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH
ro: 14 mai 2022, ora 19:00<br>Teatrul Vintagé,<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH

en: May 14th, 2022, 6 PM
ro: 14 mai 2022, ora 18:00

en: May 16th, 2022, 6 PM
ro: 16 mai 2022, ora 18:00

en: May 18th, 2022, 7 PM
ro: 18 mai 2022, ora 19:00

en: May 20th, 2022, 6 PM
ro: 20 mai 2022, ora 18:00

en: Oh hello. My name’s Angelo, and I operate this blog. I was born in Portland, but I currently live in upstate New York. You may recognize me from publications with names like <a href="#">Eagle Beagle</a> and <a href="#">Mourning Dive</a>. I write for a living.<br><br>I usually use this blog to catalog extensive lists of birds and other things that I find interesting. If you find an error with one of my lists, please keep it to yourself.<br><br>If that’s not your cup of tea, <a href="#">I definitely recommend this tea</a>. It’s my favorite.
ro: Salut! Numele meu este Angelo și administrez acest blog. M-am născut în Portland, dar în prezent locuiesc în nordul statului New York. S-ar putea să mă recunoști din publicații cu nume precum <a href="#">Eagle Beagle</a> sau <a href="#">Mourning Dive</a>. De meserie sunt scriitor.<br><br>De obicei, folosesc acest blog pentru a cataloga liste extinse de păsări și alte lucruri care mi se par interesante. Dacă găsești o eroare în una dintre listele mele, te rog nu spune nimănui.<br><br>Dacă nu este pe gustul tău, <a href="#">încearcă asta</a>. Este favorita mea.

en: Oh hello. My name’s Angelo, and you’ve found your way to my blog. I write about a range of topics, but lately I’ve been sharing my hopes for next year.
ro: Salut! Numele meu este Angelo și ai ajuns pe blogul meu. Scriu despre o serie de subiecte, dar în ultimul timp scriu despre speranțele mele pentru anul viitor.

en: Oh hello. My name’s Doug, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
ro: Salut! Numele meu este Doug și ai ajuns pe site-ul meu. Sunt un observator pasionat de păsări și, de asemenea, am propria mea emisiune de radio, miercuri dimineață, de la 06:00.

en: Oh hello. My name’s Edvard, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show every Tuesday evening at 11PM EDT. Listen in sometime!
ro: Salut! Numele meu este Eduard și ai ajuns pe site-ul meu. Sunt un observator pasionat de păsări și, de asemenea, am propria mea emisiune de radio în fiecare miercuri dimineață, de la 06:00. Te invit să o asculți!

en: Oh hello. My name’s Emery, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
ro: Salut! Numele meu este Emery și ai ajuns pe site-ul meu. Sunt un observator pasionat de păsări și, de asemenea, am propria mea emisiune de radio, miercuri dimineață, de la 06:00.

en: Oh hello. My name’s Jesús, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
ro: Salut! Numele meu este Jesús și ai ajuns pe site-ul meu. Sunt un observator pasionat de păsări și, de asemenea, am propria mea emisiune de radio, miercuri dimineață, de la 06:00.

en: POSTS
ro: ARTICOLE

en: Page layout with image and text
ro: Aranjament de pagină cu imagine și text

en: Page layout with image, text and video
ro: Aranjament de pagină cu imagine, text și video

en: Page layout with two columns
ro: Aranjament de pagină cu două coloane

en: Pages
ro: Pagini

en: Painting of ducks in the water.
ro: Pictură cu rațe în apă.

en: Pigeon
ro: Porumbel

en: Play a leading role for our community by joining at the Falcon level. This level earns you a seat on our board, where you can help plan future birdwatching expeditions.
ro: Devino un lider pentru comunitatea noastră înscriindu-te la nivelul Șoim. Acest nivel îți asigură un loc la masă, unde poți ajuta la planificarea viitoarelor expediții de observare a păsărilor.

en: Poster with right sidebar
ro: Poster cu bară laterală în dreapta

en: Pricing table
ro: Tabel cu prețuri

en: Proudly powered by %s
ro: Propulsat cu mândrie de %s

en: Purchase my work
ro: Cumpără lucrările mele

en: Query
ro: Interogare

en: Read about me
ro: Citește despre mine

en: Read more
ro: Citește mai mult

en: SCREENING
ro: ECRANIZARE

en: Screening
ro: Ecranizare

en: Search
ro: Caută

[ctx: Short for to be determined]
en: TBD
ro: Urmează a fi stabilit

en: Simple blog posts
ro: Articole blog simple

en: Simple dark about page
ro: Pagină Despre simplă și întunecată

en: Small header with dark background
ro: Antet mic pe fundal întunecat

en: Sparrow
ro: Vrabie

en: Speaker Series
ro: Serie de prezentatori

[ctx: Style variation name]
en: Blue
ro: Albastru

[ctx: Style variation name]
en: Pink
ro: Roz

en: Subscribe callout
ro: Apel la abonare

en: Support my studio
ro: Susține-mi studioul

en: Support the show
ro: Susține spectacolul

en: Tags
ro: Etichete

en: Take a class
ro: Participă la o clasă

[ctx: Template part name]
en: Footer
ro: Subsol

[ctx: Template part name]
en: Header
ro: Antet

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, large)
ro: Antet (întunecat, mare)

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, small)
ro: Antet (întunecat, mic)

en: Text-based grid of posts
ro: Grilă de articole bazată pe text

en: Text-only header with background
ro: Antet doar cu text și fundal

en: Text-only header with tagline and background
ro: Antet doar cu text, etichetă și fundal

en: The Grand Theater<br>154 Eastern Avenue<br>Maryland NY, 12345
ro: The Grand Theatre<br>154 Eastern Avenue<br>Maryland NY, 12345

en: The Swell Theater<br>120 River Rd.<br>Rainfall, NH
ro: Teatrul Swell<br>120 River Rd.<br>Rainfall, NH

en: The Vintagé Theater<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH
ro: Teatrul Vintagé<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH

en: This page could not be found. Maybe try a search?
ro: Nu am putut găsi această pagină. Poate încerci o căutare?

en: Title and button header
ro: Antet cu titlu și buton

en: Title, navigation, and social links header
ro: Antet cu titlu, navigare și legături sociale

en: Two images with text
ro: Două imagini cu text

en: Video trailer
ro: Trailer video

en: Video with header and details
ro: Video cu antet și detalii

en: WELCOME
ro: BINE AI VENIT

en: Watch birds<br>from your inbox
ro: Privește păsările<br>din emailurile primite

en: Watch our videos
ro: Urmărește videoclipurile noastre

en: We are a rogue collective of bird watchers. We’ve been known to sneak through fences, climb perimeter walls, and generally trespass in order to observe the rarest of birds.
ro: Suntem un grup rebel de observatori de păsări. Se știe că ne furișăm prin garduri, ne cățărăm pe pereții perimetrali și, în general, invadăm proprietăți pentru a observa cele mai rare păsări.

en: Welcome to<br>the Aviary
ro: Bun venit la<br>Aviary

en: Wide image with introduction and buttons
ro: Imagine lată cu introducere și butoane

[ctx: label]
en: Search
ro: Caută

en: the WordPress team
ro: echipa WordPress

en: © Site Title
ro: © Titlul site
