Themes - Twenty Twenty - en to he_IL translation catalogue (129 entries)

note: Description of the theme
en: Our default theme for 2020 is designed to take full advantage of the flexibility of the block editor. Organizations and businesses have the ability to create dynamic landing pages with endless layouts using the group and column blocks. The centered content column and fine-tuned typography also makes it perfect for traditional blogs. Complete editor styles give you a good idea of what your content will look like, even before you publish. You can give your site a personal touch by changing the background colors and the accent color in the Customizer. The colors of all elements on your site are automatically calculated based on the colors you pick, ensuring a high, accessible color contrast for your visitors.
he_IL: תבנית עיצוב ברירת המחדל שלנו לשנת 2020. נועד לנצל את מלא היכולות והגמישות של עורך הבלוקים. בתבנית עיצוב זו  ארגונים ועסקים יכולת ליצור דפי נחיתה דינמיים עם פריסות אינסופיות באמצעות בלוקים, קבוצות ועמודות. טור התוכן המרוכז והטיפוגרפיה המותאמת היטב הופכים אותו גם למושלם עבור בלוגים מסורתיים. סגנונות עורך שלמים נותנים לך מושג טוב כיצד ייראה התוכן שלך, עוד לפני פרסום האתר. ניתן לתת לאתר שלך מגע אישי על ידי שינוי צבעי האתר בהתאמה אישית. הצבעים של כל האלמנטים באתר שלך מחושבים באופן אוטומטי על פי הצבעים שתבחר, ומבטיחים ניגודי צבע גבוהה ונגישים למבקרים שלך

[ctx: color]
en: Custom
he_IL: מותאם

[ctx: color]
en: Default
he_IL: ברירת מחדל

en: Introduction
he_IL: הקדמה

en: August 1 — December 1
he_IL: 1 באוגוסט — 1 בדצמבר

en: Featured Content
he_IL: תוכן מומלץ

en: <em>Price</em><br>Included
he_IL: <em>מחיר</em><br>כולל

en: Event Details
he_IL: פרטי אירוע

en: Shop Now
he_IL: לרכישה כעת

[ctx: menu]
en: Mobile
he_IL: נייד

[ctx: menu]
en: Expanded
he_IL: מורחב

[ctx: menu]
en: Horizontal
he_IL: אופקי

[ctx: toggle text]
en: Search
he_IL: חיפוש

[ctx: color]
en: Secondary
he_IL: משני

[ctx: color]
en: Primary
he_IL: ראשי

en: Call to Action
he_IL: הנעה לפעולה

en: The Museum
he_IL: המוזיאון

en: Double Call to Action
he_IL: הנעה כפולה לפעולה

en: Become a Member
he_IL: הפוך לחבר

en: Nothing Found
he_IL: לא נמצא דבר

en: Show author bio
he_IL: להציג את פרטי המחבר

[ctx: Theme starter content]
en: The New UMoMA Opens its Doors
he_IL: מוזיאון UMoMA החדש פותח את דלתותיו

en: View Archive <span aria-hidden="true">&rarr;</span>
he_IL: לצפות בארכיון <span aria-hidden="true">&larr;</span>

en: August 1 -- December 1
he_IL: אוגוסט 1 -- דצמבר 1

en: The color used for the overlay. Defaults to the accent color.
he_IL: הצבע המשמש לכיסוי. ברירת מחדל לצבע ההדגשה.

en: Primary Color
he_IL: צבע ראשי

en: Overlay Background Color
he_IL: צבע רקע לכיסוי

en: Read More
he_IL: קרא עוד

[ctx: A string that is output before one or more categories]
en: In
he_IL: ב

en: Join the Club
he_IL: הצטרפות למועדון

en: The Life I Deserve
he_IL: החיים שמגיע לי

en: October 1 -- December 1
he_IL: 1 באוקטובר -- 1 בדצמבר

en: Apply a custom color for links, buttons, featured images.
he_IL: הגדרת צבע מותאם אישית לרכיבי האתר: כפתורים, קישורים, תמונות מרכזיות.

en: Overlay Opacity
he_IL: אטימות שכבת הכיסוי

en: The color used for the text in the overlay.
he_IL: הצבע של הטקסט בשכבת הכיסוי

en: From Signac to Matisse
he_IL: מסיגנק למאטיס

en: Overlay Text Color
he_IL: צבע הטקסט בשכבת הכיסוי

en: The New UMoMA Opens its Doors
he_IL: מוזיאון UMoMA המחודש פותח את דלתותיו

en: Become a Member and Get Exclusive Offers!
he_IL: עשו מנוי וקבלו גישה להצעות מיוחדות!

en: Works and Days
he_IL: יצירות ותאריכים

en: Theatre of Operations
he_IL: כאן הכל מתרחש

en: Members get access to exclusive exhibits and sales. Our memberships cost $99.99 and are billed annually.
he_IL: מנויים מקבלים גישה בלעדית לתערוכות ומכירות מיוחדות. עלות המנוי היא $99.00 לשנה.

en: Settings for the "Cover Template" page template. Add a featured image to use as background.
he_IL: הגדרות עבור תבנית ה״עמוד הראשי״. ניתן להוסיף תמונת ראשית שתשמש כרגע.

en: The premier destination for modern art in Northern Sweden. Open from 10 AM to 6 PM every day during the summer months.
he_IL: היעד מספר אחת לאמנות מודרנית בצפון שבדיה. פתוח בין השעות 10:00 ועד 18:00, בכל יום במהלך חודשי הקיץ.

en: &#8220;Cyborgs, as the philosopher Donna Haraway established, are not reverent. They do not remember the cosmos.&#8221;
he_IL: ״סייבורגים, כפי שהראתה הפילוסופית דונה הרוויי, אינם יראי שמים. אין להם זכרון של הקוסמוס.״

en: With seven floors of striking architecture, UMoMA shows exhibitions of international contemporary art, sometimes along with art historical retrospectives. Existential, political and philosophical issues are intrinsic to our programme. As visitor you are invited to guided tours artist talks, lectures, film screenings and other events with free admission
he_IL: בבנין בן שבע קומות בעיצוב אדריכלי מרשים, מוזיאון UMoMA מציג תערוכות של אמנות עכשווית בינלאומית, ולעיתים גם עם רטרוספקטיבות אמנות היסטוריות. הסוגיות קיומיות, הפוליטיות והפילוסופיות הינן מהותיות בתכנית שלנו. המבקרים מוזמנים לסיורים מודרכים של אמנים, הרצאות, הקרנות סרטים וכניסה חופשית לאירועים נוספים

en: The exhibitions are produced by UMoMA in collaboration with artists and museums around the world and they often attract international attention. UMoMA has received a Special Commendation from the European Museum of the Year, and was among the top candidates for the Swedish Museum of the Year Award as well as for the Council of Europe Museum Prize.
he_IL: התערוכות מופקות על ידי UMoMA בשיתוף פעולה עם אמנים ומוזיאונים ברחבי העולם, וזוכות לעיתים קרובות לתשומת לב בינלאומית. ה-UMoMA זכה לשבחים מיוחדים בתחרות ״המוזיאון האירופי של השנה״, והיה בין המועמדים המובילים ל״פרס מוזיאון השנה״ בשבדיה וכן ל״פרס המוזיאון״ של מועצת אירופה.

note: translators: %s: Number of search results.
en: We found %s result for your search. | We found %s results for your search.
he_IL[0]: מצאנו תוצאה %s עבור החיפוש שלך
he_IL[1]: מצאנו %s תוצאות עבור החיפוש שלך

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: Up %s
he_IL: למעלה %s

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: To the top %s
he_IL: למעלה %s

en: Search for:
he_IL: חיפוש:

en: search again
he_IL: חפש שוב

en: 404 not found
he_IL: 404 לא נמצא

en: Comments are closed.
he_IL: סגור לתגובות.

en: Social Links Menu
he_IL: תפריט קישורים חברתיים

en: Pages:
he_IL: עמודים:

en: Page
he_IL: עמוד

en: Edit
he_IL: עריכה

en: Footer
he_IL: פוטר

en: Primary
he_IL: ראשי

en: Comments
he_IL: תגובות

en: Leave a comment
he_IL: השאר תגובה

note: Template Name of the theme
en: Full Width Template
he_IL: תבנית ברוחב מלא

en: Close search
he_IL: סגירת החיפוש

en: Expanded Social links
he_IL: קישורים חברתיים מורחבים

en: Search:
he_IL: חיפוש:

[ctx: submit button]
en: Search
he_IL: חיפוש

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
he_IL: חיפוש &hellip;

en: Scroll Down
he_IL: גלילה מטה

en: We could not find any results for your search. You can give it another try through the search form below.
he_IL: לא מצאנו תוצאות לחיפושך. ניתן לנסות זאת שוב באמצעות טופס החיפוש למטה.

en: Close Menu
he_IL: סגירת תפריט

en: Tags
he_IL: תגיות

en: Categories
he_IL: קטגוריות

en: Menu
he_IL: תפריט

en: Continue reading
he_IL: המשך קריאה

[ctx: Name of the larger font size in the block editor]
en: Larger
he_IL: גדול יותר

[ctx: Name of the large font size in the block editor]
en: Large
he_IL: גדול

[ctx: Name of the regular font size in the block editor]
en: Regular
he_IL: רגיל

[ctx: Name of the small font size in the block editor]
en: Small
he_IL: קטן

en: Background Color
he_IL: צבע רקע

en: Subtle Background
he_IL: רקע עדין

en: Accent Color
he_IL: צבע הדגשה

en: Widgets in this area will be displayed in the second column in the footer.
he_IL: ווידג'טים באזור זה יוצגו בעמודה השנייה של החלק התחתון של האתר.

en: Social Menu
he_IL: תפריט רשתות חברתיות

en: Mobile Menu
he_IL: תפריט להתקנים ניידים

en: Retina logo
he_IL: לוגו למסכי רטינה

en: Your comment is awaiting moderation.
he_IL: תגובתך ממתינה לאישור.

en: Make sure that the contrast is high enough so that the text is readable.
he_IL: יש לוודא שהניגודיות גבוהה מספיק כך שהטקסט יהיה קריא.

en: Fixed Background Image
he_IL: תמונת רקע קבועה

en: Summary
he_IL: תקציר

en: Full text
he_IL: טקסט מלא

en: Show search in header
he_IL: הצג חיפוש בחלק העליון של האתר

en: Theme Options
he_IL: אפשרויות התבנית

en: says:
he_IL: אומר:

en: Older Comments
he_IL: תגובות קודמות

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
he_IL[0]: תגובה %1$s על &ldquo;%2$s&rdquo;
he_IL[1]: %1$s תגובות על  &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
he_IL: תגובה אחת על &ldquo;%s&rdquo;

en: Show sub menu
he_IL: הצגת תפריט משנה

note: translators: %d: ID of a post.
en: #%d (no title)
he_IL: #%d (ללא כותרת)

en: By Post Author
he_IL: מאת

en: Post
he_IL: פוסט

en: Older <span class="nav-short">Posts</span>
he_IL: <span class="nav-short">לפוסט הקודם</span>

en: Newer <span class="nav-short">Posts</span>
he_IL: <span class="nav-short">לפוסט הבא</span>

note: translators: %s: Author name.
en: By %s
he_IL: מאת %s

en: Sticky post
he_IL: פוסטים דביקים

en: Post date
he_IL: תאריך פוסט

en: Post author
he_IL: המחבר הפוסט

en: Widgets in this area will be displayed in the first column in the footer.
he_IL: ווידג'טים באזור זה יוצגו בעמודה הראשונה של החלק התחתון של האתר.

en: Skip to the content
he_IL: דלג לתוכן

en: Page Not Found
he_IL: העמוד לא נמצא

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
he_IL: %1$s בשעה %2$s

en: Powered by WordPress
he_IL: מופעל באמצעות וורדפרס

en: Newer Comments
he_IL: תגובות חדשות

en: Social links
he_IL: קישורים חברתיים

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
he_IL: עריכה <span class="screen-reader-text">%s</span>

note: Template Name of the theme
en: Cover Template
he_IL: תבנית ״העמוד הראשי״

en: Desktop Expanded Menu
he_IL: תפריט מורחב בגודל אתר מלא

en: Desktop Horizontal Menu
he_IL: תפריט אופקי בגדול אתר מלא

en: Scales the logo to half its uploaded size, making it sharp on high-res screens.
he_IL: גודל הלוגו יקבע לחצי מגודל הקובץ מקורי, כדי שיהיה חד וברור גם במסכים בעלי רזולוציה גבוהה.

en: Header &amp; Footer Background Color
he_IL: צבע הרקע בכותרת ובתחתית העמוד

en: On archive pages, posts show:
he_IL: בדפי הארכיון, הפוסטים יוצגו עם:

en: Creates a parallax effect when the visitor scrolls.
he_IL: יוצר אפקט היסט (פרלקסה) בגלילה של העמוד.

en: The page you were looking for could not be found. It might have been removed, renamed, or did not exist in the first place.
he_IL: לא מצאנו את הדף שחיפשת. יתכן שהוא הוסר, ששמו השתנה או שהוא לא היה קיים מלכתחילה.

en: Footer Menu
he_IL: תפריט כותרת תחתית

en: Footer #1
he_IL: כותרת תחתית #1

en: Footer #2
he_IL: כותרת תחתית #2

note: Author of the theme
en: the WordPress team
he_IL: צוות וורדפרס

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
he_IL: https://he.wordpress.org/

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwenty/
he_IL: https://he.wordpress.org/themes/twentytwenty/
