Themes - Twenty Twelve - en to ro translation catalogue (75 entries)

note: Description of the theme
en: The 2012 theme for WordPress is a fully responsive theme that looks great on any device. Features include a front page template with its own widgets, an optional display font, styling for post formats on both index and single views, and an optional no-sidebar page template. Make it yours with a custom menu, header image, and background.
ro: Tema WordPress din 2012 este o temă cu răspuns dinamic complet, care arată extrem de bine pe orice dispozitiv. Include un șablon pentru prima pagină cu widget-uri proprii, stilizări pentru formate de articol atât pentru prima pagină, cât și pentru paginile individuale, plus un șablon de pagină fără bare laterale. O poți personaliza cu meniuri personalizate, imagini în antet și diferite fundaluri de pagină.

en: Left-aligned Image and Paragraph
ro: Imagine și paragraf aliniate la stânga

en: —  Albert Einstein
ro: -  Albert Einstein

en: Left-aligned Large Quote
ro: Citat mare aliniat la stânga

en: Close up of a yellow leaf.
ro: Prim-plan cu o frunză galbenă.

en: Close up of a yellow and green leaf.
ro: Prim-plan cu o frunză galbenă și verde.

en: Floating Images Gallery
ro: Galerie de imagini plutitoare

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
ro: Comentariul tău așteaptă moderare. Aceasta este o previzualizare; comentariul va fi vizibil după ce este aprobat.

note: translators: %s: The post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
ro: Un comentariu la &bdquo;%s&rdquo;

en: White
ro: Alb

en: Light Gray
ro: Gri deschis

en: Medium Gray
ro: Gri normal

en: Dark Gray
ro: Gri închis

en: Blue
ro: Albastru

note: Template Name of the theme
en: Full-width Page Template, No Sidebar
ro: Șablon lat cât ecranul, fără bară laterală

note: Template Name of the theme
en: Front Page Template
ro: Șablon prima pagină

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
ro: Arhive etichete: %s

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
ro: Regret, dar nu s-a potrivit nimic cu criteriul tău de căutare. Te rog reîncearcă cu alte cuvinte cheie.

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
ro: Rezultate căutare pentru: %s

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
ro: Gata să-ți publici primul articol? <a href="%s">Începe aici</a>.

en: No posts to display
ro: Niciun articol pentru afișare

en: Next &rarr;
ro: următoarea &rarr;

en: &larr; Previous
ro: &larr; precedenta

note: translators: 1: Date, 2: Date, 3: Attachment URL, 4: Image width in pixels, 5: Image height in pixels, 6: Post parent permalink, 7: Post parent title, 8: Post parent title.
en: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Published </span> <span class="entry-date"><time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time></span> at <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Go to %7$s" rel="gallery">%8$s</a>.
ro: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Publicat</span> pe <span class="entry-date"><time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time></span> la <a href="%3$s" title="Legătură la imaginea întreagă">%4$s &times; %5$s</a> în <a href="%6$s" title="Mergi la %7$s" rel="gallery">%8$s</a>.

en: Skip to content
ro: Sari la conținut

en: Menu
ro: Meniu

note: translators: 3: Date, 4: Author display name.
en: This entry was posted on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
ro: Publicat pe %3$s <span class="by-author">de %4$s</span>.

note: translators: 1: Category name, 3: Date, 4: Author display name.
en: This entry was posted in %1$s on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
ro: Publicat în categoria %1$s pe %3$s <span class="by-author">de %4$s</span>.

note: translators: 1: Category name, 2: Tag name, 3: Date, 4: Author display name.
en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
ro: Publicat în categoria %1$s, etichetat %2$s pe %3$s <span class="by-author">de %4$s</span>.

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
ro: Toate articolele lui %s

en: Reply
ro: Răspunde

en: Your comment is awaiting moderation.
ro: Comentariul tău așteaptă să fie moderat.

note: translators: 1: Date, 2: Time.
en: %1$s at %2$s
ro: %1$s la %2$s

en: Post author
ro: Autor articol

en: (Edit)
ro: (Editează)

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ro: Articole mai noi <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
ro: <span class="meta-nav">&larr;</span> Articole mai vechi

en: Post navigation
ro: Navigare în articole

en: Second Front Page Widget Area
ro: A doua zonă asamblabilă pentru pagina din față

en: Appears when using the optional Front Page template with a page set as Static Front Page
ro: Apare la folosirea șablonului opțional pagina din față cu o pagină setată ca pagină din față statică.

en: First Front Page Widget Area
ro: Prima zonă asamblabilă pentru pagina din față

en: Appears on posts and pages except the optional Front Page template, which has its own widgets
ro: Apare în articole și pagini cu excepția șablonului opțional pagina din față, care are propriile sale piese

en: Main Sidebar
ro: Bară laterală principală

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
ro: Pagina %s

en: Primary Menu
ro: Meniu principal

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
ro: Propulsat cu mândrie de %s

en: Semantic Personal Publishing Platform
ro: Platformă semantică de publicare personală

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ro: Vezi toate articolele scrise de %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Featured post
ro: Articol reprezentativ

en: Pages:
ro: Pagini:

en: Apologies, but no results were found. Perhaps searching will help find a related post.
ro: Nu au fost găsite rezultate. Eventual o căutare va ajuta la găsirea unui articol cu legătură.

en: Nothing Found
ro: Nu am găsit nimic

en: Link
ro: Legătură

en: Edit
ro: Editează

en: % Replies
ro: % Răspunsuri

en: 1 Reply
ro: 1 Răspuns

en: Leave a reply
ro: Lasă un răspuns

note: translators: %s: Post title.
en: Permalink to %s
ro: Legătură permanentă la %s

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ro: Continuă să citești <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
ro: Comentariile sunt închise.

en: Newer Comments &rarr;
ro: Comentarii mai noi &rarr;

en: &larr; Older Comments
ro: &larr; Comentarii mai vechi

en: Comment navigation
ro: Navigare în comentarii

note: translators: 1: The number of comments, 2: The post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ro[0]: Un comentariu la &bdquo;%2$s&rdquo;
ro[1]: %1$s comentarii la &bdquo;%2$s&rdquo;
ro[2]: %1$s de comentarii la &bdquo;%2$s&rdquo;

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
ro: Arhive categorii: %s

note: translators: Author display name. translators: %s: Author display name.
en: About %s
ro: Despre %s

note: translators: Author display name.
en: Author Archives: %s
ro: Arhive autor: %s

en: Archives
ro: Arhive

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
ro: Arhive anuale: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
ro: Arhive lunare: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
ro: Arhive zilnice: %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ro: Se pare că nu putem să găsim ceea ce cauți. Probabil o căutare te poate ajuta.

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
ro: Este oarecum jenant, nu-i așa?

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
ro: https://ro.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
ro: echipa WordPress
