Themes - Twenty Thirteen - en to ro translation catalogue (91 entries)

note: Description of the theme
en: The 2013 theme for WordPress takes us back to the blog, featuring a full range of post formats, each displayed beautifully in their own unique way. Design details abound, starting with a vibrant color scheme and matching header images, beautiful typography and icons, and a flexible layout that looks great on any device, big or small.
ro: Tema 2013 WordPress ne duce înapoi la blog, oferind o gamă completă de formate de articole, fiecare afișate frumos în felul lor unic. Detaliile de design abundă, începând cu o schemă vibrantă de culori și imagini care se potrivesc cu antetul, tipografia frumosă și iconițele au un aspect flexibil care arată foarte bine pe orice dispozitiv, mare sau mic.

en: Dark Sky
ro: Cer întunecat

en: Light Sky
ro: Cer luminos

en: Sunset Yellow
ro: Galben de apus de soare

en: Autumn Brown
ro: Ruginiu de toamnă

note: translators: 1: Date, 2: Date, 3, Parent permalink, 4, Post title, 5: Post title.
en: Published on <time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time> in <a href="%3$s" title="Go to %4$s" rel="gallery">%5$s</a>
ro: Publicată pe <time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time> în <a href="%3$s" title="Mergi la %4$s" rel="gallery">%5$s</a>

en: FAMOUS ASTRONAUTS
ro: ASTRONAUȚI CELEBRI

en: Informational List
ro: Listă informativă

en: When you look at the stars and the galaxy, you feel that you are not just from any particular piece of land, but from the solar system.
ro: Când privești stelele și galaxiile, simți că nu ești doar pe Pământ, ci în sistemul solar.

en: Big Quote
ro: Citat mare

en: When you look at <br>the stars and the galaxy, you feel that you are not <br>just from any particular piece of land, but from the solar system.
ro: Când privești <br>stelele și galaxiile, simți că nu ești doar<br> pe Pământ, ci în sistemul solar.

en: Colonies
ro: Colonii

en: Space
ro: Spațiu

en: Write title…
ro: Scrie titlul...

en: Decorative Columns
ro: Coloane decorative

en: Discover More
ro: Descoperă mai multe

en: Exploring Space
ro: Explorarea spațiului

en: Informational Section
ro: Secțiune informativă

en: Solid orange square
ro: Pătrat portocaliu dens

en: Solid red square
ro: Pătrat roșu dens

en: Decorative Gallery
ro: Galerie decorativă

en: No Shadow
ro: Fără umbră

[ctx: comments title]
note: translators: %s: The post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
ro: Un comentariu la &bdquo;%s&rdquo;

en: Beige
ro: Bej

en: Light Brown
ro: Maro deschis

en: Medium Brown
ro: Maro obișnuit

en: Dark Brown
ro: Maro închis

en: White
ro: Alb

en: Yellow
ro: Galben

en: Light Orange
ro: Portocaliu deschis

en: Medium Orange
ro: Portocaliu obișnuit

en: Red
ro: Roșu

en: Dark Gray
ro: Gri închis

en: Off-white
ro: Alb-gălbui

note: translators: %s: Post format name.
en: %s Archives
ro: Arhive %s

note: translators: Tag title.
en: Tag Archives: %s
ro: Arhive etichete: %s

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
ro: Rezultate căutare pentru: %s

[ctx: header image description]
en: Star
ro: Stea

[ctx: header image description]
en: Diamond
ro: Diamant

[ctx: header image description]
en: Circle
ro: Cerc

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Thirteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ro: Twenty Thirteen necesită versiunea 3.6 de WordPress. Momentan ai versiunea %s. Actualizează și încearcă din nou.

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ro: Următoare <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
ro: <span class="meta-nav">&larr;</span> Anterioară

en: Full resolution
ro: Rezoluție originală

en: Link to full-size image
ro: Legătură la imaginea de dimensiune întreagă

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
ro: Sari la conținut

en: Menu
ro: Meniu

note: translators: %s: Post title.
en: Permalink to %s
ro: Legătură permanentă la %s

[ctx: 1: post format name. 2: date]
note: translators: 1: Post format name, 2: Date.
en: %1$s on %2$s
ro: %1$s din %2$s

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
ro: Toate articolele lui %s

en: Sticky
ro: Reprezentativ

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Post navigation
ro: Navigare în articole

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ro: Articole mai noi <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
ro: <span class="meta-nav">&larr;</span> Articole mai vechi

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Posts navigation
ro: Navigare în articole

en: Appears on posts and pages in the sidebar.
ro: Apare în bara laterală pentru articole și pagini.

en: Secondary Widget Area
ro: Locația secundară pentru widget-uri

en: Appears in the footer section of the site.
ro: Apare în secțiunea subsol a site-ului.

en: Main Widget Area
ro: Zonă cu piese principală

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
ro: Pagina %s

[ctx: Source Sans Pro font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Source Sans Pro, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
ro: pornit

en: Navigation Menu
ro: Meniu de navigare

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
ro: Propulsat cu mândrie de %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ro: Se pare că nu putem să găsim ceea ce cauți. Probabil o căutare te poate ajuta.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with different keywords.
ro: Regret, dar nu s-a potrivit nimic cu termenii tăi de căutare. Te rog încearcă din nou cu alte cuvinte cheie.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
ro: Ești gata să-ți publici primul articol? <a href="%s">Începe de aici</a>.

en: Nothing Found
ro: Nu am găsit nimic

en: View all % comments
ro: Vezi toate comentariile: %

en: One comment so far
ro: Un comentariu

en: Leave a comment
ro: Lasă un comentariu

en: Edit
ro: Editează

en: Pages:
ro: Pagini:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ro: Continuă lectura %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
ro: Comentariile sunt închise.

en: Newer Comments &rarr;
ro: Comentarii mai noi &rarr;

en: &larr; Older Comments
ro: &larr; Comentarii mai vechi

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Comment navigation
ro: Navigare în comentarii

[ctx: comments title]
note: translators: 1: The number of comments, 2: The post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ro[0]: Un comentariu la &bdquo;%2$s&rdquo;
ro[1]: %1$s comentarii la &bdquo;%2$s&rdquo;
ro[2]: %1$s de comentarii la &bdquo;%2$s&rdquo;

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
ro: Arhive categorii: %s

note: translators: %s: Author display name.
en: All posts by %s
ro: Toate articolele scrise de %s

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ro: Vezi toate articolele scrise de %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

note: translators: %s: Author display name.
en: About %s
ro: Despre %s

en: Archives
ro: Arhive

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
ro: Arhive anuale: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
ro: Arhive lunare: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
ro: Arhive zilnice: %s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ro: Se pare că nu am găsit nimic la această locație. Încerci o nouă căutare?

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
ro: Este oarecum jenant, nu-i așa?

en: Not Found
ro: Nu am găsit

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
ro: https://ro.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
ro: echipa WordPress
