Themes - Twenty Ten - en to ro translation catalogue (93 entries)

note: Description of the theme
en: The 2010 theme for WordPress is stylish, customizable, simple, and readable -- make it yours with a custom menu, header image, and background. Twenty Ten supports six widgetized areas (two in the sidebar, four in the footer) and featured images (thumbnails for gallery posts and custom header images for posts and pages). It includes stylesheets for print and the admin Visual Editor, special styles for posts in the "Asides" and "Gallery" categories, and has an optional one-column page template that removes the sidebar.
ro: Șablonul 2010 pentru WordPress e cu stil, personalizabil, simplu, și elegant -- adaugă-i un meniu, o imagine de antet, sau o imagine de fundal. Twenty Ten are șase arii pentru widget-uri (două în bara laterală, patru în subsolul paginii) și suport pentru imaginea specială (miniaturi pentru articolele cu galerii și imagini speciale pentru pagini și articole dedicate). Include foi de stil pentru printări și editorul vizual în panoul de administrare, stiluri speciale pentru articolele din categoriile "Asides" și "Gallery", și mai are un șablon opțional cu o singură coloană pentru pagini care nu include bara laterală.

en: Relaxing at the lake after dinner
ro: Relaxare la lac după cină

en: The lake at 6:54 AM
ro: Lacul la ora 6:54

en: A lake with several boats docked. The sun is rising behind mountains in the background.
ro: Un lac cu mai multe bărci ancorate la mal. Soarele răsare în spatele munților din fundal.

en: Alternating Images
ro: Imagini alternante

en: — Malebo Sephodi
ro: - Malebo Sephodi

en: An old barn we passed on the drive
ro: Un hambar vechi pe lângă care am trecut

en: A red barn with a white roof in a field.
ro: Un hambar roșu cu acoperiș alb pe un câmp.

en: Introduction
ro: Introducere

en: Highlighted Quote
ro: Citat evidențiat

note: translators: %s: Post title.
en: Go to %s
ro: Mergi la %s

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
ro: Comentariul tău așteaptă moderare. Aceasta este o previzualizare; comentariul va fi vizibil după ce este aprobat.

note: translators: %s: The post title.
en: One Response to %s
ro: Un răspuns la %s

en: White
ro: Alb

en: Light Gray
ro: Gri deschis

en: Medium Gray
ro: Gri normal

en: Black
ro: Negru

en: Blue
ro: Albastru

note: Template Name of the theme
en: One column, no sidebar
ro: O coloană, fără bară laterală

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
ro: Arhive etichete: %s

en: Archives
ro: Arhive

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
ro: Regret, dar nu s-a potrivit nimic cu criteriul tău de căutare. Te rog reîncearcă cu alte cuvinte cheie.

en: Nothing Found
ro: Nu am găsit nimic

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
ro: Rezultate de căutare pentru: %s

note: translators: 1: CSS classes, 2: Category list.
en: <span class="%1$s">Tagged</span> %2$s
ro: <span class="%1$s">Etichete</span> %2$s

note: translators: 1: CSS classes, 2: Category list.
en: <span class="%1$s">Posted in</span> %2$s
ro: <span class="%1$s">În categoria</span> %2$s

[ctx: asides category slug]
en: asides
ro: note

en: % Comments
ro: % comentarii

en: 1 Comment
ro: Un comentariu

en: Leave a comment
ro: Lasă un comentariu

en: View posts in the Gallery category
ro: Afișează articolele din categoria „Galerii”

en: More Galleries
ro: Mai multe galerii

en: View Galleries
ro: Vezi galeriile

note: translators: %s: Post title.
en: Permalink to %s
ro: Legătură permanentă la %s

note: translators: 1: HTML tag attributes, 2: Image count.
en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
ro[0]: Această galerie conține <a %1$s>%2$s poză</a>.
ro[1]: Această galerie conține <a %1$s>%2$s poze</a>.
ro[2]: Această galerie conține <a %1$s>%2$s de poze</a>.

[ctx: gallery category slug]
en: gallery
ro: galerie

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
ro: Scuze, dar n-am găsit nimic pentru arhiva solicitată. Poate o căutare te va ajuta să găsești un articol similar.

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ro: Articole mai noi <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
ro: <span class="meta-nav">&larr;</span> Articole mai vechi

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ro: Vezi toate articolele scrise de %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
ro: Pagini:

en: Edit
ro: Editează

en: Link to full-size image
ro: Legătură la imaginea de dimensiune întreagă

note: translators: %s: Image dimensions.
en: Full size is %s pixels
ro: Dimensiunea totală este %s de pixeli

note: translators: 1: CSS classes, 2: Date.
en: <span class="%1$s">Published</span> %2$s
ro: <span class="%1$s">Publicat</span> %2$s

note: translators: %s: Author display name.
en: <span class="%1$s">By</span> %2$s
ro: <span class="%1$s">De</span> %2$s

en: Skip to content
ro: Sari la conținut

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
ro: Pagina %s

note: translators: 3: Post permalink, 4: Post title.
en: Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ro: Pune un semn de carte cu <a href="%3$s" title="Legătură permanentă la %4$s" rel="bookmark">legătura permanentă</a>.

note: translators: 1: Category name, 3: Post permalink, 4: Post title.
en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ro: Acest articol a fost publicat în %1$s. Salvează <a href="%3$s" title="Permalink la %4$s" rel="bookmark">legătura permanentă</a>.

note: translators: 1: Category name, 2: Tag name, 3: Post permalink, 4: Post title.
en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ro: Acest articol a fost publicat în %1$s și etichetat cu %2$s. Salvează <a href="%3$s" title="Permalink la %4$s" rel="bookmark">legătura permanentă</a>.

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
ro: Toate articolele lui %s

note: translators: 1: CSS classes, 2: Date, 3: Author display name.
en: <span class="%1$s">Posted on</span> %2$s <span class="meta-sep">by</span> %3$s
ro: <span class="%1$s">Publicat în</span> %2$s <span class="meta-sep">de</span> %3$s

en: Fourth Footer Widget Area
ro: A patra zonă cu piese din subsol

en: Third Footer Widget Area
ro: A treia zonă cu piese din subsol

en: Second Footer Widget Area
ro: A doua zonă cu piese din subsol

en: An optional widget area for your site footer.
ro: O zonă opțională pentru piese în subsolul site-ului tău.

en: An optional secondary widget area, displays below the primary widget area in your sidebar.
ro: O zonă secundară și opțională de widgeturi, afișată după zona principală de widgeturi în bara laterală.

en: First Footer Widget Area
ro: Prima zonă cu piese din subsol

en: Secondary Widget Area
ro: Locația secundară pentru widget-uri

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
ro: Adaugă piese aici ca să apară în bara laterală.

en: Primary Widget Area
ro: Locația primară pentru widget-uri

en: (Edit)
ro: (Editează)

note: translators: 1: Date, 2: Time.
en: %1$s at %2$s
ro: %1$s la %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
ro: Comentariul tău așteaptă să fie moderat.

note: translators: %s: Author display name.
en: %s <span class="says">says:</span>
ro: %s <span class="says">spune:</span>

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ro: Continuă să citești <span class="meta-nav">&rarr;</span>

note: translators: Header image description.
en: Sunset
ro: Apus

note: translators: Header image description.
en: Path
ro: Cale

note: translators: Header image description.
en: Forest Floor
ro: Natură

note: translators: Header image description.
en: Fern
ro: Feriga

note: translators: Header image description.
en: Concave
ro: Mozaic

note: translators: Header image description.
en: Cherry Blossoms
ro: Vișin înflorit

note: translators: Header image description.
en: Berries
ro: Fructe de pădure

en: Primary Navigation
ro: Navigare principală

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s.
ro: Propulsat de %s.

en: Semantic Personal Publishing Platform
ro: Platformă semantică de publicare personală

en: Comments are closed.
ro: Comentariile sunt închise.

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ro: Comentarii mai recente <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
ro: <span class="meta-nav">&larr;</span> Comentarii anterioare

note: translators: 1: The number of comments, 2: The post title.
en: %1$s Response to %2$s | %1$s Responses to %2$s
ro[0]: Un răspuns la %2$s
ro[1]: %1$s răspunsuri la %2$s
ro[2]: %1$s de răspunsuri la %2$s

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
ro: Acest articol este protejat cu parolă. Introdu parola pentru a vedea toate comentariile.

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
ro: Arhive categorii: %s

note: translators: %s: Author display name.
en: About %s
ro: Despre %s

note: translators: %s: Author display name.
en: Author Archives: %s
ro: Arhive autor: %s

en: Blog Archives
ro: Arhive blog

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: <span>%s</span>
ro: Arhiva anuală: <span>%s</span>

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: <span>%s</span>
ro: Arhiva lunară: <span>%s</span>

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: <span>%s</span>
ro: Arhiva zilnică: <span>%s</span>

en: Apologies, but the page you requested could not be found. Perhaps searching will help.
ro: Scuze, dar pagina pe care ai cerut-o nu a putut fi găsită. Probabil te va ajuta o căutare.

en: Not Found
ro: Nu am găsit

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
ro: https://ro.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
ro: echipa WordPress
