Themes - Twenty Fourteen - en to ro translation catalogue (122 entries)

note: Description of the theme
en: In 2014, our default theme lets you create a responsive magazine website with a sleek, modern design. Feature your favorite homepage content in either a grid or a slider. Use the three widget areas to customize your website, and change your content's layout with a full-width page template and a contributor page to show off your authors. Creating a magazine website with WordPress has never been easier.
ro: 2014, tema noastră implicită îți dă posibilitatea să creezi un site web responsiv de tip revistă, cu un design elegant și modern. Prezintă-ți conținutul favorit pentru prima pagină în mod grilă sau carusel. Folosește cele trei zone asamblabile pentru a-ți personaliza site-ul și schimbă aspectul lui cu un șablon de pagină lată complet și o pagină a contribuitorului pentru a-i prezenta pe autori. Crearea unui site web de tip revistă cu WordPress n-a fost niciodată mai ușoară.

en: GET IN TOUCH
ro: CONTACTEAZĂ-NE

en: Don’t hesitate to reach out.
ro: Nu ezita să ne contactezi.

en: GOT A QUESTION?
ro: AI O ÎNTREBARE?

en: Write title…
ro: Scrie titlul...

en: Read More
ro: Citește mai mult

en: Clouds
ro: Nori

en: Photo of a cloudy mountain
ro: Fotografie cu un munte înconjurat de nori

en: Streetscape
ro: Vedere de stradă

en: Photo of a streetscape
ro: Fotografie cu o stradă

en: Bridge
ro: Pod

en: Photo of a bridge
ro: Fotografie cu un pod

en: Sunset
ro: Apus de soare

en: Photo of a sunset
ro: Fotografie cu un apus de soare

en: Here are some photos from my all-time favorite destinations.
ro: Iată câteva fotografii din destinațiile care mi-au plăcut de-a lungul anilor.

en: Traveling Nostalgia
ro: Nostalgii din călătorii

en: Summary
ro: Rezumat

en: This year was devoted entirely to the western hemisphere. I went on a month-long road trip through the U.S.A. and Canada, and also visited Mexico, Brazil, and Colombia.
ro: Anul acesta am făcut călătorii în emisfera vestică. Am fost în S.U.A. și Canada și am vizitat și Mexic, Brazilia și Columbia.

en: In 2012, I expanded my travels to Europe. I spent time in Poland, Germany, Italy, France, and Spain.
ro: În 2012, mi-am extins călătoriile în Europa. Am fost în Polonia, Germania, Italia, Franța și Spania.

en: My first year of traveling. I visited China, Thailand, Japan, and India.
ro: Primul meu an de călătorii. Am vizitat China, Thailanda, Japonia și India.

en: List
ro: Listă

en: I’ve traveled to over 60 countries, and have made many friends along the way. I created this website to keep track of the memories I’ve made in my years of traveling.
ro: Am călătorit în peste 60 de țări și mi-am făcut mulți prieteni în multe locuri. Am creat acest site ca să țin minte ce am văzut și făcut în călătoriile mele.

en: Hello, my name is Joan. I am passionate about writing, travel, and photography.
ro: Bună, numele meu este Joan. Îmi place să scriu și sunt pasionată de călătorii și fotografie.

en: A person standing in front of a lake
ro: O persoană care stă lângă un lac

en: About
ro: Despre

en: White
ro: Alb

en: Light Gray
ro: Gri deschis

en: Medium Gray
ro: Gri normal

en: Dark Gray
ro: Gri închis

en: Black
ro: Negru

en: Green
ro: Albastru

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ro[0]: Un comentariu la &bdquo;%2$s&rdquo;
ro[1]: %1$s comentarii la &bdquo;%2$s&rdquo;
ro[2]: %1$s de comentarii la &bdquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
ro: Un gând despre &bdquo;%s&rdquo;

note: Template Name of the theme
en: Full Width Page
ro: Pagină în lățime completă

note: Template Name of the theme
en: Contributor Page
ro: Pagină contributor

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
ro: Arhive etichete: %s

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
ro: Rezultate căutare pentru: %s

en: Post format to show:
ro: Format articol de arătat:

en: Number of posts to show:
ro: Număr de articole de arătat:

en: Title:
ro: Titlu:

note: translators: 1: Post permalink, 2: Number of images in the gallery.
en: This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photo</a>. | This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photos</a>.
ro[0]: Această galerie conține <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s imagine</a>.
ro[1]: Această galerie conține <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s imagini</a>.
ro[2]: Această galerie conține <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s de imagini</a>.

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ro: Continuă să citești <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: More asides
ro: Mai multe note

en: Asides
ro: Note

en: More galleries
ro: Mai multe galerii

en: Galleries
ro: Galerii

en: More links
ro: Mai multe legături

en: Links
ro: Legături

en: More quotes
ro: Mai multe citate

en: Quotes
ro: Citate

en: More audio
ro: Mai multe audio

en: More videos
ro: Mai multe video

en: Videos
ro: Videouri

en: More images
ro: Mai multe imagini

en: Images
ro: Imagini

en: Use this widget to list your recent Aside, Quote, Video, Audio, Image, Gallery, and Link posts.
ro: Folosește această piesă pentru a lista cele mai recente articole de tip Notă, Citat, Video, Audio, Imagine, Galerie și Legătură.

en: Sticky
ro: Reprezentativ

en: <span class="meta-nav">Next Post</span>%title
ro: <span class="meta-nav">Articolul următor</span>%title

en: <span class="meta-nav">Previous Post</span>%title
ro: <span class="meta-nav">Articolul precedent</span>%title

en: <span class="meta-nav">Published In</span>%title
ro: <span class="meta-nav">Publicat în</span>%title

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Post navigation
ro: Navigare în articole

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Posts navigation
ro: Navigare în articole

en: Next &rarr;
ro: Următor &rarr;

en: &larr; Previous
ro: &larr; Anterior

en: Don&rsquo;t display tag on front end.
ro: Nu afișa eticheta în pagina de start

en: Tag Name
ro: Nume etichetă

note: translators: %s: Twenty Fourteen documentation URL.
en: For an in-depth tutorial, and more tips and tricks, visit the <a href="%s">Twenty Fourteen documentation</a>.
ro: Pentru un tutorial comprehensiv, mai multe sugestii și trucuri, vizitează <a href="%s">Documentația Twenty Fourteen</a>

note: translators: %s: Featured images documentation URL.
en: Enhance your site design by using <a href="%s">Featured Images</a> for posts you&rsquo;d like to stand out (also known as post thumbnails). This allows you to associate an image with your post without inserting it. Twenty Fourteen uses featured images for posts and pages&mdash;above the title&mdash;and in the Featured Content area on the home page.
ro: Îmbunătățește aspectul site-ului tău utilizând <a href="%s">Imagini reprezentative</a> pentru evidențierea articolelor (cunoscute și sub denumirea de miniaturi). Acestea îți permit să asociezi o imagine cu un articol, fără a o adăuga în articol. Twenty Fourteen folosește imaginile reprezentative pentru articole și pagini&mdash;deasupra titlului&mdash;și în zona Conținutului Reprezentativ din pagina principală.

note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL, 3: Customizer URL, 4: Post editor URL.
en: The home page features your choice of up to 6 posts prominently displayed in a grid or slider, controlled by a <a href="%1$s">tag</a>; you can change the tag and layout in <a href="%2$s">Appearance &rarr; Customize</a>. If no posts match the tag, <a href="%3$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
ro: Pagina principală reprezintă alegerea ta pentru afișarea proeminentă a până la 6 articole într-o grilă sau un carusel, controlat de o <a href="%1$s">etichetă</a>; poți schimba eticheta și dispunerea în <a href="%2$s">Aspect &rarr; Personalizare</a>. Dacă nici un articol nu are acea etichetă, în locul lor vor fi selectate <a href="%3$s">articolele evidențiate</a>.

en: Slider
ro: Carusel

en: Grid
ro: Grilă

en: Layout
ro: Aranjament

[ctx: featured content default tag slug]
note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL, 3: Customizer URL, 4: Post editor URL.
en: featured
ro: reprezentativ

note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL.
en: Use a <a href="%1$s">tag</a> to feature your posts. If no posts match the tag, <a href="%2$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
ro: Folosește o <a href="%1$s">etichetă</a> pentru evidențierea articolelor. Daca nu există articole, <a href="%2$s">articolele evidențiate vor fi scoase în față</a>.

en: Featured Content
ro: Conținut reprezentativ

en: Background may only be visible on wide screens.
ro: Imaginea de fundal este posibil să fie vizibilă numai pe ecrane late.

en: May only be visible on wide screens.
ro: Poate fi vizibilă numai pe ecranele late.

en: Display Site Title &amp; Tagline
ro: Afișează titlu și slogan site

en: Site Title Color
ro: Culoare titlu site

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Fourteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ro: Twenty Fourteen necesită cel puțin WordPress versiunea 3.6. Rulezi versiunea %s. Actualizează și încearcă din nou.

en: Next Image
ro: Imaginea următoare

en: Previous Image
ro: Imaginea anterioară

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
ro: Sari la conținut

en: Primary Menu
ro: Meniu principal

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search
ro: Caută

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
ro: Pagina %s

note: translators: %d: Post count.
en: %d Article | %d Articles
ro[0]: %d articol
ro[1]: %d articole
ro[2]: %d de articole

en: Next
ro: Următor

en: Previous
ro: Anterior

en: Appears in the footer section of the site.
ro: Apare în secțiunea subsol a site-ului.

en: Footer Widget Area
ro: Zonă piese în subsol

en: Additional sidebar that appears on the right.
ro: Bara laterală adițională ce apare în dreapta.

en: Content Sidebar
ro: Conținut Bară laterală

en: Main sidebar that appears on the left.
ro: Bara laterală principală care apare în partea stângă.

en: Primary Sidebar
ro: Bara laterală principală

en: Secondary menu in left sidebar
ro: Meniul secundar în bara laterală stânga

en: Top primary menu
ro: Meniul principal de sus

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
ro: Propulsat cu mândrie de %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ro: Se pare că nu putem să găsim ceea ce cauți. Probabil o căutare te poate ajuta.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ro: Regret, dar nu s-a potrivit nimic cu termenii tăi de căutare. Te rog încearcă din nou cu alte cuvinte cheie.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
ro: Ești gata să-ți publici primul articol? <a href="%s">Începe de aici</a>.

en: Nothing Found
ro: Nu am găsit nimic

en: Pages:
ro: Pagini:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ro: Continuă lectura %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Edit
ro: Editează

en: % Comments
ro: % comentarii

en: 1 Comment
ro: Un comentariu

en: Leave a comment
ro: Lasă un comentariu

en: Comments are closed.
ro: Comentariile sunt închise.

en: Newer Comments &rarr;
ro: Comentarii mai noi &rarr;

en: &larr; Older Comments
ro: &larr; Comentarii mai vechi

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Comment navigation
ro: Navigare în comentarii

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
ro: Arhive categorii: %s

note: translators: %s: Author display name.
en: All posts by %s
ro: Toate articolele scrise de %s

en: Archives
ro: Arhive

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
ro: Arhive anuale: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
ro: Arhive lunare: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
ro: Arhive zilnice: %s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ro: Se pare că nu am găsit nimic la această locație. Încerci o nouă căutare?

en: Not Found
ro: Nu am găsit

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
ro: https://ro.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
ro: echipa WordPress
