Themes - Twenty Fourteen - en to he_IL translation catalogue (94 entries)

note: Description of the theme
en: In 2014, our default theme lets you create a responsive magazine website with a sleek, modern design. Feature your favorite homepage content in either a grid or a slider. Use the three widget areas to customize your website, and change your content's layout with a full-width page template and a contributor page to show off your authors. Creating a magazine website with WordPress has never been easier.
he_IL: תבנית ברירת המחדל לשנת 2014 מאפשרת ליצור אתר דמוי מגזין המותאם גם להצגה במכשירים סלולריים וטאבלטים. הציגו את התוכן האהוב עליכם בעמוד הראשי באמצעות סליידר או רשת תמונות. עשו שימוש בשלושת אזורי הווידג'טים השונים להתאים את האתר והתוכן לצרכים שלכם. בנוסף, כוללת התבנית גם תצוגה ברוחב-מלא לעמודים, ועמוד כותבים להצגת הכותבים באתר. יצירת אתר דמוי מגזין עם וורדפרס מעולם לא הייתה קלה יותר.

note: Template Name of the theme
en: Full Width Page
he_IL: רוחב מלא

note: Template Name of the theme
en: Contributor Page
he_IL: עמוד כותבים

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
he_IL: ארכיון תגיות: %s

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
he_IL: תוצאות חיפוש: %s

en: Post format to show:
he_IL: פורמטים להצגה:

en: Number of posts to show:
he_IL: כמות הפוסטים שיוצגו:

en: Title:
he_IL: כותרת:

note: translators: Used with More archives link.
en: %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
he_IL: %s <span class="meta-nav">&larr;</span>

note: translators: 1: Post permalink, 2: Number of images in the gallery.
en: This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photo</a>. | This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photos</a>.
he_IL[0]: גלריה זו מכילה <a href="%1$s" rel="bookmark">תמונה אחת</a>.
he_IL[1]: הגלריה מכילה <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s תמונות</a>.

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
he_IL: להמשיך לקרוא <span class="meta-nav">&larr;</span>

en: More asides
he_IL: הערות נוספות

en: Asides
he_IL: הערות

en: More galleries
he_IL: גלריות נוספות

en: Galleries
he_IL: גלריות

en: More links
he_IL: קישורים נוספים

en: Links
he_IL: קישורים

en: More quotes
he_IL: ציטוטים נוספים

en: Quotes
he_IL: ציטוטים

en: More audio
he_IL: קטעי אודיו נוספים

en: Audio
he_IL: אודיו

en: More videos
he_IL: קטעי ווידאו נוספים

en: Videos
he_IL: וידאו

en: More images
he_IL: תמונות נוספות

en: Images
he_IL: תמונות

en: Use this widget to list your recent Aside, Quote, Video, Audio, Image, Gallery, and Link posts.
he_IL: השתמשו בוידג'ט זה כדי להציג הערות, ציטוטים, וידיאו, אודיו, תמונות, גלריות, וקישורים אחרונים.

en: Twenty Fourteen Ephemera
he_IL: בר חלוף

en: Sticky
he_IL: דביק

en: <span class="meta-nav">Next Post</span>%title
he_IL: <span class="meta-nav">פוסט הבא</span>%title

en: <span class="meta-nav">Previous Post</span>%title
he_IL: <span class="meta-nav">פוסט קודם</span>%title

en: <span class="meta-nav">Published In</span>%title
he_IL: <span class="meta-nav">פורסם ב</span>%title

en: Post navigation
he_IL: ניווט בפוסטים

en: Posts navigation
he_IL: ניווט בין הפוסטים

en: Next &rarr;
he_IL: &larr; הבא

en: &larr; Previous
he_IL: הקודם &rarr;

en: Don&rsquo;t display tag on front end.
he_IL: אל תציג תגיות האתר.

en: Tag Name
he_IL: שם תגית

note: translators: %s: Twenty Fourteen documentation URL.
en: For an in-depth tutorial, and more tips and tricks, visit the <a href="%s">Twenty Fourteen documentation</a>.
he_IL: למדריכים מעמיקים ומפורטים, וטיפים נוספים, גשו אל <a href="%s">התיעוד של Twenty Fourteen</a>.

note: translators: %s: Featured images documentation URL.
en: Enhance your site design by using <a href="%s">Featured Images</a> for posts you&rsquo;d like to stand out (also known as post thumbnails). This allows you to associate an image with your post without inserting it. Twenty Fourteen uses featured images for posts and pages&mdash;above the title&mdash;and in the Featured Content area on the home page.
he_IL: שפרו את עיצוב האתר תוך שימוש ב<a href="%s">תמונות ראשיות</a> לתכנים. הדבר מאפשר לשייך תמונות לתכנים מבלי להכניס אותן לתוכן. התבנית Twenty Fourteen עושה שימוש בתמונות ראשיות לפוסטים ועמודים, מעל לכותרת ובאזור התכנים המקודמים בעמוד הבית.

note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL, 3: Customizer URL, 4: Post editor URL.
en: The home page features your choice of up to 6 posts prominently displayed in a grid or slider, controlled by a <a href="%1$s">tag</a>; you can change the tag and layout in <a href="%2$s">Appearance &rarr; Customize</a>. If no posts match the tag, <a href="%3$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
he_IL: מאפייני העמוד הראשי מאפשרים להציג עד 6 פוסטים המוצגים באופן קבוע ברשת או בסליידר, דרך <a href="%1$s">התגית הזו</a>; ניתן לשנות את התגית והפריסה במסך <a href="%2$s">עיצוב &larr; התאמה אישית</a>. אם אין פוסטים בתגית, יוצגו במקום זאת <a href="%3$s">הפוסטים הדביקים</a>.

en: Slider
he_IL: סליידר

en: Grid
he_IL: רשת

en: Layout
he_IL: פריסה

note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL.
en: Use a <a href="%1$s">tag</a> to feature your posts. If no posts match the tag, <a href="%2$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
he_IL: השתמשו ב<a href="%1$s">תגית</a> כדי לקדם תכנים בעמוד הראשי. אם לא ימצאו תכנים עם התגית הזו, יוצגו במקום <a href="%2$s">הפוסטים הדביקים</a>.

en: Featured Content
he_IL: תוכן ראשי

en: Background may only be visible on wide screens.
he_IL: רקע האתר נראה רק במסכים רחבים במיוחד.

en: May only be visible on wide screens.
he_IL: מוצג רק במסכים רחבים.

en: Display Site Title &amp; Tagline
he_IL: הצג כותרת ותיאור אתר

en: Site Title Color
he_IL: צבע כותרת אתר

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Fourteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
he_IL: דרישת המינימום להפעלת התבנית Twenty Fourteen היא וורדפרס בגרסה 3.6. האתר מפעיל וורדפרס בגרסה %s. יש לשדרג את גרסת וורדפרס ולנסות שנית.

en: Next Image
he_IL: תמונה הבאה

en: Previous Image
he_IL: תמונה קודמת

en: Skip to content
he_IL: לדלג לתוכן

en: Primary Menu
he_IL: תפריט ראשי

en: Search
he_IL: חיפוש

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
he_IL: עמוד %s

note: translators: %d: Post count.
en: %d Article | %d Articles
he_IL[0]: מאמר %d
he_IL[1]: %d מאמרים

en: Next
he_IL: לשלב הבא

en: Previous
he_IL: קודם

[ctx: Lato font: on or off]
en: on
he_IL: off

en: Appears in the footer section of the site.
he_IL: מוצג בחלק התחתון של האתר.

en: Footer Widget Area
he_IL: אזור וידג&#8216;טים תחתון

en: Additional sidebar that appears on the right.
he_IL: סרגל צדדי נוסף שמופיע משמאל.

en: Content Sidebar
he_IL: תוכן סרגל צדדי

en: Main sidebar that appears on the left.
he_IL: הסרגל צדדי הראשי מופיע מימין.

en: Primary Sidebar
he_IL: סרגל צדדי ראשי

en: Secondary menu in left sidebar
he_IL: תפריט משנה בסרגל הצדדי

en: Top primary menu
he_IL: תפריט עליון ראשי

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
he_IL: פועל על %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
he_IL: נראה שלא הצלחנו למצוא את מה שחיפשת. ייתכן שביצוע חיפוש יסייע.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
he_IL: לא נמצאו תוצאות התואמות לביטוי החיפוש, ניתן לנסות שוב עם ביטויים אחרים.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
he_IL: מוכן לפרסם את הפוסט הראשון שלך? <a href="%s">התחל כאן</a>.

en: Nothing Found
he_IL: לא מצאתי כלום

en: Pages:
he_IL: :עמודים

note: translators: %s: Post title.
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
he_IL: להמשיך לקרוא %s <span class="meta-nav">&larr;</span>

en: Edit
he_IL: עריכה

en: % Comments
he_IL: % תגובות

en: 1 Comment
he_IL: תגובה אחת

en: Leave a comment
he_IL: כתיבת תגובה

en: Comments are closed.
he_IL: סגור לתגובות.

en: Newer Comments &rarr;
he_IL: תגובות חדשות יותר &larr;

en: &larr; Older Comments
he_IL: &rarr; תגובות ישנות יותר

en: Comment navigation
he_IL: ניווט בתגובות

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
he_IL: ארכיון הקטגוריה: %s

note: translators: %s: Author display name.
en: All posts by %s
he_IL: כל הפוסטים של %s

en: Archives
he_IL: ארכיון

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
he_IL: ארכיון שנתי: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
he_IL: ארכיון חודשי: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
he_IL: ארכיון יומי: %s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
he_IL: נראה שלא נמצא כלום במיקום הזה. אולי תנסו לחפש?

en: Not Found
he_IL: לא נמצא

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
he_IL: https://he.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
he_IL: צוות וורדפרס

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentyfourteen/
he_IL: https://he.wordpress.org/themes/twentyfourteen/
