Themes - Twenty Fifteen - en to ru translation catalogue (106 entries)

note: Description of the theme
en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
ru: В 2015 году наша тема по умолчанию ориентирована на блоги и отличается наглядностью. Простые шрифты Twenty Fourteen легко читаются на экранах разных размеров и подходят для многих языков. Тема разрабатывалась в первую очередь для мобильных устройств, поэтому основное внимание уделяется вашему контенту, где бы его ни просматривали: на смартфоне, планшете, ноутбуке или настольном компьютере.

en: Light Blue Gradient
ru: Светло-голубой градиент

en: Bright Blue Gradient
ru: Ярко-синий градиент

en: Blue Gray Gradient
ru: Сине-серый градиент

en: Purple Gradient
ru: Фиолетовый градиент

en: Dark Purple Gradient
ru: Темно-фиолетовый градиент

en: Light Pink Gradient
ru: Светло-розовый градиент

en: Medium Pink Gradient
ru: Средний розовый градиент

en: Dark Brown Gradient
ru: Темно-коричневый градиент

en: Yellow Gradient
ru: Желтый градиент

en: White Gradient
ru: Белый градиент

en: Light Gray Gradient
ru: Светло-серый градиент

en: Dark Gray Gradient
ru: Темно-серый градиент

en: Snacks
ru: Закуски

en: Swimsuit
ru: Купальник

en: Water Bottle
ru: Бутылка воды

en: Camera
ru: Камера

en: Towels
ru: Полотенца

en: As I watched, the planet seemed to grow larger and smaller and to advance and recede, but that was simply that my eye was tired. Forty millions of miles it was from us — more than forty millions of miles of void. Few people realize the immensity of vacancy in which the dust of the material universe swims.
ru: Пока я смотрел, планета, казалось, становилась все больше и меньше, приближалась и удалялась, но это было просто потому, что мой глаз устал. От нас было сорок миллионов миль — более сорока миллионов миль пустоты. Мало кто осознает необъятность пустоты, в которой плавает пыль материальной вселенной.

en: You don’t need a lot, trust us!
ru: Вам много не нужно, поверьте!

en: What to pack for the beach
ru: Что собрать на пляж

en: Columns with a List
ru: Столбцы со списком

en: A boatload of people putting back came leaping out as I rushed past. The stones under my feet were muddy and slippery, and the river was so low.
ru: Когда я промчался мимо, выскочила целая лодка людей, возвращавшихся назад. Камни под ногами были грязными и скользкими, а река была такой мелкой.

en: Travels
ru: Путешествия

en: I faced about again, and rushed towards the approaching Martian, rushed right down the gravelly beach and headlong into the water. Others did the same.
ru: Я снова повернулся и бросился на приближающегося марсианина, помчался прямо по галечному берегу и стремглав в воду. Другие сделали то же самое.

en: Adventure
ru: Приключения

en: Two Columns with Images
ru: Два столбца с изображениями

en: City, State, 00000
ru: Город, Область, 00000

en: 123 Main Street
ru: Улица Лизюкова, 1

en: Address
ru: Адрес

en: Phone
ru: Телефон

en: Follow us
ru: Подпишитесь на нас

en: Contact area
ru: Область контактов

en: Our default 2015 theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen’s simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages.
ru: Наша стандартная тема 2015 – чистая, ориентированная на блоги и разработанная, чтобы быть ясной. Простая и понятная типографика Twenty Fifteen удобна для чтения на экранах самых разных размеров и подходит для разных языков.

en: A pier at sunset
ru: Пирс на закате

en: A pier with seagulls.
ru: Пирс с чайками.

en: A pier with a seagull.
ru: Пирс с чайкой.

en: Gallery and Description
ru: Галерея и описание

en: Light Blue
ru: Светло-синяя

en: Bright Blue
ru: Ярко-синяя

en: Blue Gray
ru: Сине-серая

en: Dark Purple
ru: Темно фиолетовая

en: Light Pink
ru: Светло-розовая

en: Medium Pink
ru: Средне-розовая

en: Dark Brown
ru: Темно-коричневая

en: White
ru: Белая

en: Light Gray
ru: Светло-серая

en: Dark Gray
ru: Темно-серая

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
ru: Один комментарий к &ldquo;%s&rdquo;

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
ru: Добавить комментарий<span class="screen-reader-text"> к записи %s</span>

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Previous post:
ru: Предыдущая запись:

en: Previous
ru: Назад

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Next post:
ru: Следующая запись:

en: Next
ru: Далее

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
ru: Результаты поиска: %s

[ctx: Used before full size attachment link.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Full size
ru: Полный размер

[ctx: Used before tag names.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Tags
ru: Метки

[ctx: Used before category names.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Categories
ru: Рубрики

[ctx: Used before post author name.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Author
ru: Автор

[ctx: Used before publish date.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Posted on
ru: Опубликовано

[ctx: Used before post format.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Format
ru: Формат

en: Featured
ru: Избранное

en: Newer Comments
ru: Следующие комментарии

en: Older Comments
ru: Предыдущие комментарии

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Comment navigation
ru: Навигация по комментариям

en: Blue
ru: Синий

en: Purple
ru: Пурпурный

en: Pink
ru: Розовый

en: Yellow
ru: Жёлтый

en: Dark
ru: Тёмный

en: Default
ru: По умолчанию

en: Header and Sidebar Background Color
ru: Цвет фона заголовка и боковой колонки

en: Applied to the header on small screens and the sidebar on wide screens.
ru: Применяется к заголовку на маленьких экранах и к боковой колонке на широких.

en: Header and Sidebar Text Color
ru: Цвет текста заголовка и боковой колонки

en: Base Color Scheme
ru: Основная цветовая схема

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Fifteen requires at least WordPress version 4.1. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ru: Тема Twenty Fifteen требует WordPress 4.1 или выше. У вас версия %s. Пожалуйста, обновите WordPress и попробуйте ещё раз.

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
ru: <span class="meta-nav">Опубликовано в</span><span class="post-title">%title</span>

en: Next Image
ru: Следующее изображение

en: Previous Image
ru: Предыдущее изображение

en: Menu and widgets
ru: Меню и виджеты

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
ru: Перейти к содержимому

note: translators: Hidden accessibility text.
en: collapse child menu
ru: свернуть дочернее меню

note: translators: Hidden accessibility text.
en: expand child menu
ru: раскрыть дочернее меню

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
ru: Добавьте сюда виджеты, которые вы хотите разместить в боковой колонке.

en: Widget Area
ru: Область для виджетов

en: Social Links Menu
ru: Меню социальных ссылок

en: Primary Menu
ru: Основное меню

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
ru: Сайт работает на %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ru: Запрошенную информацию найти не удалось. Возможно, будет полезен поиск по сайту.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ru: Извините, по вашему запросу ничего не найдено. Попробуйте другие ключевые слова.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
ru: Готовы опубликовать свою первую запись? <a href="%s">Начните отсюда</a>.

en: Nothing Found
ru: Ничего не найдено

en: Edit
ru: Изменить

en: Pages:
ru: Страниц:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading %s
ru: Читать далее %s

en: Comments are closed.
ru: Обсуждение закрыто.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ru[0]: %2$s: %1$s комментарий
ru[1]: %2$s: %1$s комментария
ru[2]: %2$s: %1$s комментариев

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
ru: Посмотреть все записи автора %s

en: Published by
ru: Автор

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Page
ru: Страница

en: Next page
ru: Следующая страница

en: Previous page
ru: Предыдущая страница

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ru: По данному адресу ничего не найдено. Попробуйте воспользоваться поиском.

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ru: Ой! Страница не найдена.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
ru: Команда WordPress

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
ru: https://ru.wordpress.org/
