Themes - Twenty Fifteen - en to ro translation catalogue (88 entries)

note: Description of the theme
en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
ro: Tema noastră de bază 2015 este curată, orientată către blog și proiectată pentru claritate. Grafia simplă și directă din Twenty Fifteen este lizibilă pe o mare varietate de ecrane de diferite mărimi și potrivită pentru mai multe limbi. Am proiectat-o folosind o abordare cu prioritate pentru mobilitate, ceea ce înseamnă că am acordat conținutului rolul central, indiferent dacă vizitatorii vor veni pe situl tău cu un smartphone, o tabletă, un laptop sau computer de birou.

en: Swimsuit
ro: Costum de baie

en: Water Bottle
ro: Sticlă cu apă

en: Camera
ro: Aparat foto

en: Towels
ro: Prosoape

en: You don’t need a lot, trust us!
ro: Nu ai nevoie de multe, ai încredere în noi!

en: What to pack for the beach
ro: Ce să împachetezi pentru plajă

en: Columns with a List
ro: Coloane cu o listă

en: Travels
ro: Călătorii

en: Adventure
ro: Aventură

en: Two Columns with Images
ro: Două coloane cu imagini

en: Address
ro: Adresă

en: Phone
ro: Telefon

en: Follow us
ro: Urmărește-ne

en: example@example.com
ro: exemplu@exemplu.com

en: Contact area
ro: Zonă de contact

en: A pier at sunset
ro: Un debarcader în apusul soarelui

en: A pier with seagulls.
ro: Un debarcader cu pescăruși.

en: A pier with a seagull.
ro: Un debarcader cu un pescăruș.

en: Gallery and Description
ro: Galerie și descriere

en: Snacks
ro: Gustări

en: Dark Purple
ro: Violet închis

en: Blue Gray
ro: Gri-albăstrui

en: Medium Pink
ro: Roz normal

en: Light Pink
ro: Roz deschis

en: White
ro: Alb

en: Dark Brown
ro: Maro închis

en: Dark Gray
ro: Gri închis

en: Light Gray
ro: Gri deschis

en: Bright Blue
ro: Albastru strălucitor

en: Light Blue
ro: Albastru deschis

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
ro: Un comentariu la &bdquo;%s&rdquo;

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
ro: Lasă un comentariu<span class="screen-reader-text"> la %s</span>

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Previous post:
ro: Articolul anterior:

en: Previous
ro: Precedent

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Next post:
ro: Articolul următor:

en: Next
ro: Următor

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
ro: Rezultate căutare pentru: %s

[ctx: Used before full size attachment link.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Full size
ro: Dimensiune completă

[ctx: Used before tag names.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Tags
ro: Etichete

[ctx: Used before category names.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Categories
ro: Categorii

[ctx: Used before post author name.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Author
ro: Autor

[ctx: Used before publish date.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Posted on
ro: Publicat pe

en: Featured
ro: Evidențiat

en: Newer Comments
ro: Comentarii mai noi

en: Older Comments
ro: Comentarii mai vechi

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Comment navigation
ro: Navigare în comentarii

en: Blue
ro: Albastru

en: Purple
ro: Violet

en: Pink
ro: Roz

en: Yellow
ro: Galben

en: Dark
ro: Întunecată

en: Default
ro: Implicit

en: Header and Sidebar Background Color
ro: Culoare fundal pentru antet și bara laterală

en: Header and Sidebar Text Color
ro: Culoare text pentru antet și bara laterală

en: Applied to the header on small screens and the sidebar on wide screens.
ro: Pentru ecranele mici se aplică pe antet iar pentru ecranele mari se aplică pe bara laterală.

en: Base Color Scheme
ro: Schema de culoarea de bază

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
ro: <span class="meta-nav">Publicat în</span><span class="post-title">%title</span>

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Fifteen requires at least WordPress version 4.1. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ro: Twenty Fifteen necesită cel puțin WordPress versiunea 4.1. Folosești versiunea %s. Te rog actualizează și mai încearcă încă o dată.

en: Next Image
ro: Imaginea următoare

en: Previous Image
ro: Imaginea anterioară

en: Menu and widgets
ro: Meniu și widget-uri

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
ro: Sari la conținut

note: translators: Hidden accessibility text.
en: expand child menu
ro: extinde meniul copil

note: translators: Hidden accessibility text.
en: collapse child menu
ro: restrânge meniul copil

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
ro: Adaugă piese aici ca să apară în bara laterală.

en: Widget Area
ro: Zonă piese

en: Social Links Menu
ro: Meniu legături sociale

en: Primary Menu
ro: Meniu principal

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
ro: Propulsat cu mândrie de %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ro: Se pare că nu putem să găsim ceea ce cauți. Probabil o căutare te poate ajuta.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ro: Regret, dar nu s-a potrivit nimic cu termenii tăi de căutare. Te rog încearcă din nou cu alte cuvinte cheie.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
ro: Ești gata să-ți publici primul articol? <a href="%s">Începe de aici</a>.

en: Nothing Found
ro: Nu am găsit nimic

en: Edit
ro: Editează

en: Pages:
ro: Pagini:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading %s
ro: Continuă să citești %s

en: Comments are closed.
ro: Comentariile sunt închise.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ro[0]: Un comentariu la &bdquo;%2$s&rdquo;
ro[1]: %1$s comentarii la &bdquo;%2$s&rdquo;
ro[2]: %1$s de comentarii la &bdquo;%2$s&rdquo;

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
ro: Toate articolele lui %s

en: Published by
ro: Publicat de

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Page
ro: Pagină

en: Next page
ro: Pagina următoare

en: Previous page
ro: Pagina anterioară

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ro: Se pare că nu am găsit nimic la această locație. Încerci o nouă căutare?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ro: Hopa! Acea pagină nu poate fi găsită.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
ro: echipa WordPress

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
ro: https://ro.wordpress.org/
