Themes - Twenty Eleven - en to ro translation catalogue (145 entries)

note: Description of the theme
en: The 2011 theme for WordPress is sophisticated, lightweight, and adaptable. Make it yours with a custom menu, header image, and background -- then go further with available theme options for light or dark color scheme, custom link colors, and three layout choices. Twenty Eleven comes equipped with a Showcase page template that transforms your front page into a showcase to show off your best content, widget support galore (sidebar, three footer areas, and a Showcase page widget area), and a custom "Ephemera" widget to display your Aside, Link, Quote, or Status posts. Included are styles for print and for the admin editor, support for featured images (as custom header images on posts and pages and as large images on featured "sticky" posts), and special styles for six different post formats.
ro: Tema WordPress din 2011 este sofisticată, rapidă și adaptabilă. Poate fi particularizată cu personalizări ale meniurilor, ale imaginii din antet sau a fundalului -- se poate merge mai departe, explorând opțiunile pentru schema cromatică, culoarea legăturilor și trei variante de dispunere. Twenty Eleven vine și cu un șablon de pagină de prezentare, unde pot fi puse în evidență cele mai bune articole pe prima pagină, o multitudine de locații pentru widgeturi (bara laterală, trei zone inferioare și o zonă în pagina de prezentare), plus un widget "efemer" pentru noile formate de articol: scurte, legături, citate și actualizări. Sunt incluse fișiere de stil pentru imprimare și pentru editor, imagini reprezentative (drept imagi de antet pentru articole și pagini, ori drept imagini mari pentru articolele "Lipicioase") și stiluri diferite de afișare pentru șase formate de articole.

en: <a href="https://wordpress.org/documentation/article/customizer/" target="_blank">Documentation on Theme Customization</a>
ro: <a href="https://wordpress.org/documentation/article/customizer/" target="_blank">Documentație pentru personalizarea temei</a>

en: Talks
ro: Discuții

en: Books
ro: Cărți

en: Two Columns of Lists
ro: Două coloane cu liste

en: This is a paragraph to tell about yourself.
ro: Acesta este un paragraf în care poți să te prezinți.

en: About Me
ro: Despre mine

en: Follow
ro: Urmărește

en: Join 1,729 other followers
ro: Alătură-te altor 1729 de urmăritori

en: Click to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.
ro: Dă clic pentru a te abona la acest blog și primești notificări prin email când sunt publicate articole noi.

en: Get In Touch
ro: Contactează-ne

en: Follow Blog
ro: Urmărește blogul

en: "There are always flowers for those who want to see them."
ro: „Există întotdeauna flori pentru cei care vor să le vadă”.

en: Inline Quote
ro: Citat în-linie

en: This is just an example post to showcase the featured post section on the showcase page. Who doesn&#8217;t like flowers? I like flowers. Nullam hendrerit enim nunc. Vestibulum eget nulla magna! Fusce lobortis neque eu neque egestas tincidunt. Duis elementum consequat lorem, in eleifend justo mollis at. Nam quis adipiscing magna. Duis adipiscing est ac nibh feugiat rhoncus. Donec non lorem felis, eget commodo purus.
ro: Acesta este doar un exemplu de articol care poate fi prezentat în secțiunea articole reprezentative. Cui nu-i plac florile? Îmi plac florile. Nullam hendrerit enim nunc. Vestibulum eget nulla magna! Fusce lobortis neque eu neque egestas tincidunt. Duis elementum consequat lorem, in eleifend justo mollis at. Nam quis adipiscing magna. Duis adipiscing est ac nibh feugiat rhoncus. Donec non lorem felis, eget commodo purus.

en: A Bowl Full of&nbsp;Flowers
ro: O vază plină cu flori

en: Image and Text Columns
ro: Coloane cu imagini și text

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
ro: Comentariul tău așteaptă moderare. Aceasta este o previzualizare; comentariul va fi vizibil după ce este aprobat.

note: translators: %s: The post title.
en: One thought on &ldquo;%1$s&rdquo;
ro: Un comentariu la &bdquo;%1$s&rdquo;

en: White
ro: Alb

en: Light Gray
ro: Gri deschis

en: Medium Gray
ro: Gri normal

en: Dark Gray
ro: Gri închis

en: Black
ro: Negru

en: Blue
ro: Albastru

note: Template Name of the theme
en: Sidebar Template
ro: Șablon bară laterală

note: Template Name of the theme
en: Showcase Template
ro: Șablon prezentare

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
ro: Arhive etichete: %s

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ro: Următor <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
ro: <span class="meta-nav">&larr;</span> Anterior

en: Archives
ro: Arhive

en: Recent Posts
ro: Articole recente

note: translators: %s: Post title.
en: Featuring: %s
ro: Recomandat: %s

en: Featured Post
ro: Articol reprezentativ

en: Search
ro: Caută

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
ro: Regret, dar nu s-a potrivit nimic cu criteriul tău de căutare. Te rog reîncearcă cu alte cuvinte cheie.

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
ro: Rezultate căutare pentru: %s

en: Number of posts to show:
ro: Număr de articole de arătat:

en: Title:
ro: Titlu:

en: % <span class="reply">comments &rarr;</span>
ro: % <span class="reply">comentarii &rarr;</span>

en: 1 <span class="reply">comment &rarr;</span>
ro: 1 <span class="reply">comentariu &rarr;</span>

en: 0 <span class="reply">comments &rarr;</span>
ro: 0 <span class="reply">comentarii &rarr;</span>

en: Ephemera
ro: Efemer

en: Twenty Eleven Ephemera
ro: Efemer Twenty Eleven

en: Use this widget to list your recent Aside, Status, Quote, and Link posts
ro: Folosește acest widget pentru a afișa articole de format Scurt, Actualizare, Citat sau Legătură.

en: Layout
ro: Aranjament

note: translators: %s: Theme name.
en: %s Theme Options
ro: Opțiunile temei %s

note: translators: %s: Link color.
en: Default color: %s
ro: Culoare implicită: %s

en: Select a Color
ro: Selectează o culoare

en: One-column, no sidebar
ro: O coloană, fără bară laterală

en: Content on right
ro: Conținut pe dreapta

en: Content on left
ro: Conținut pe stânga

en: Dark
ro: Întunecată

en: Light
ro: Luminoasă

en: Overview
ro: Prezentare generală

en: <a href="https://wordpress.org/support/forums/" target="_blank">Support forums</a>
ro: <a href="https://wordpress.org/support/forums/" target="_blank">Forumuri pentru suport</a>

en: For more information:
ro: Pentru mai multe informații:

en: Remember to click "Save Changes" to save any changes you have made to the theme options.
ro: Nu uita să apeși butonul Salvează pentru a salva modificările făcute.

en: <strong>Default Layout</strong>: You can choose if you want your site&#8217;s default layout to have a sidebar on the left, the right, or not at all.
ro: <strong>Aranjament implicit</strong>: Poți alege dacă aranjamentul implicit al site-ului tău are bara laterală pe partea stângă, pe partea dreaptă sau nu există o bară laterală.

en: <strong>Link Color</strong>: You can choose the color used for text links on your site. You can enter the HTML color or hex code, or you can choose visually by clicking the "Select a Color" button to pick from a color wheel.
ro: <strong>Culoare legături</strong>: Poți alege culoarea legăturilor din site-ul tău. Poți introduce valoarea HTML în format hexazecimal sau poți alege în mod vizual apăsând butonul „Selectează culoare” pentru a selecta din paleta de culori.

en: <strong>Color Scheme</strong>: You can choose a color palette of "Light" (light background with dark text) or "Dark" (dark background with light text) for your site.
ro: <strong>Schemă de culori</strong>: Poți alege între una Închisă (cu fundal închis la culoare și text deschis) și una Deschisă (cu fundal deschis și text închis la culoare).

en: Some themes provide customization options that are grouped together on a Theme Options screen. If you change themes, options may change or disappear, as they are theme-specific. Your current theme, Twenty Eleven, provides the following Theme Options:
ro: Unele șabloane oferă o serie de opțiuni de personalizare grupate pe o pagină de Opțiuni șablon. Dacă schimbi șablonul activ opțiunile șablonului se pot modifica sau pagina de opțiuni poate dispărea cu totul, opțiunile sunt o facilitate a șablonului. Șablonul tău WordPress curent, Twenty Eleven, oferă următoarele opțiuni:

en: Theme Options
ro: Opțiuni temă

en: Default Layout
ro: Aranjament implicit

en: Link Color
ro: Culoare legături

en: Color Scheme
ro: Schemă de culori

note: translators: 1: Time, 2: Date, 3: Image permalink, 4: Image width, 5: Image height, 6: Parent permalink, 7: Parent post title, 8: Parent post title.
en: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Published </span> <span class="entry-date"><abbr class="published" title="%1$s">%2$s</abbr></span> at <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Go to %7$s" rel="gallery">%8$s</a>
ro: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Publicat </span> pe <span class="entry-date"><abbr class="published" title="%1$s">%2$s</abbr></span> la <a href="%3$s" title="Legătură la imaginea întreagă">%4$s &times; %5$s</a> în <a href="%6$s" title="Mergi la %7$s" rel="gallery">%8$s</a>

en: Next &rarr;
ro: următoarea &rarr;

en: &larr; Previous
ro: &larr; precedenta

en: Image navigation
ro: Navigare în imagini

en: Skip to secondary content
ro: Sari la conținutul secundar

en: Skip to primary content
ro: Sari la conținutul principal

en: Main menu
ro: Meniu principal

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
ro: Pagina %s

en: Reply <span>&darr;</span>
ro: Răspunde <span>&darr;</span>

en: Your comment is awaiting moderation.
ro: Comentariul tău așteaptă să fie moderat.

note: translators: 1: Date, 2: Time.
en: %1$s at %2$s
ro: %1$s la %2$s

note: translators: 1: Comment author, 2: Date and time.
en: %1$s on %2$s <span class="says">said:</span>
ro: %1$s pe %2$s <span class="says">a spus:</span>

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ro: Articole mai noi <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
ro: <span class="meta-nav">&larr;</span> Articole mai vechi

en: Post navigation
ro: Navigare în articole

en: Footer Area Three
ro: A treia zonă din subsol

en: Footer Area Two
ro: A doua zonă din subsol

en: An optional widget area for your site footer
ro: O locație opțională în subsolul site-ului

en: Footer Area One
ro: Prima zonă din subsol

en: The sidebar for the optional Showcase Template
ro: Bara laterală a șablonului de prezentare

en: Showcase Sidebar
ro: Bara laterală prezentare

en: Main Sidebar
ro: Bară laterală principală

note: translators: Header image description.
en: Hanoi Plant
ro: Bonsai

note: translators: Header image description.
en: Willow
ro: Salcie plângătoare

note: translators: Header image description.
en: Lanterns
ro: Lanterne

note: translators: Header image description.
en: Chessboard
ro: Tabșă de șah

note: translators: Header image description.
en: Pine Cone
ro: Con de pin

note: translators: Header image description.
en: Trolley
ro: Tramvai

note: translators: Header image description.
en: Shore
ro: Țărm

note: translators: Header image description.
en: Wheel
ro: Roată

en: Primary Menu
ro: Meniu principal

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
ro: Propulsat cu mândrie de %s

en: Semantic Personal Publishing Platform
ro: Platformă semantică de publicare personală

en: Featured
ro: Evidențiat

en: Status
ro: Stare

note: translators: %s: Author name.
en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ro: Vezi toate articolele scrise de %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

note: translators: 1: Categories list, 2: Tag list, 3: Permalink, 4: Post title, 5: Author name, 6: Author URL.
en: This entry was posted by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ro: Acest articol a fost publicat de <a href="%6$s">%5$s</a>. Salvează <a href="%3$s" title="Legătură permanentă către %4$s" rel="bookmark">legătura</a>.

note: translators: 1: Categories list, 2: Tag list, 3: Permalink, 4: Post title, 5: Author name, 6: Author URL.
en: This entry was posted in %1$s by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ro: Articol din categoria %1$s, scris de <a href="%6$s">%5$s</a>. Salvează <a href="%3$s" title="Legătură permanentă spre %4$s" rel="bookmark">legătura</a>.

note: translators: 1: Categories list, 2: Tag list, 3: Permalink, 4: Post title, 5: Author name, 6: Author URL.
en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ro: Articol din categoria %1$s, etichetat %2$s, scris de <a href="%6$s">%5$s</a>. Salvează <a href="%3$s" title="Legătură permanentă spre %4$s" rel="bookmark">legătura</a>.

en: Quote
ro: Citat

en: Link
ro: Legătură

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
ro: Toate articolele lui %s

en: Image
ro: Imagine

note: translators: 1: CSS classes, 2: List of tags. translators: 1: CSS classes, 2: Tag list.
en: <span class="%1$s">Tagged</span> %2$s
ro: <span class="%1$s">Etichete</span> %2$s

note: translators: 1: CSS classes, 2: List of categories. translators: 1: CSS classes, 2: Category list.
en: <span class="%1$s">Posted in</span> %2$s
ro: <span class="%1$s">În categoria</span> %2$s

note: translators: %s: Post title.
en: Permalink to %s
ro: Legătură permanentă la %s

note: translators: 1: Link attributes, 2: Number of photos.
en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
ro[0]: Această galerie conține <a %1$s>%2$s poză</a>.
ro[1]: Această galerie conține <a %1$s>%2$s poze</a>.
ro[2]: Această galerie conține <a %1$s>%2$s de poze</a>.

en: Gallery
ro: Galerie

note: translators: 1: Category list, 3: Post permalink, 4: Post title.
en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ro: Acest articol a fost publicat în %1$s. Salvează <a href="%3$s" title="Permalink la %4$s" rel="bookmark">legătura permanentă</a>.

note: translators: 1: Category list, 2: Tag list, 3: Post permalink, 4: Post title.
en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ro: Acest articol a fost publicat în %1$s și etichetat cu %2$s. Salvează <a href="%3$s" title="Permalink la %4$s" rel="bookmark">legătura permanentă</a>.

en: Edit
ro: Editează

en: <b>%</b> Replies
ro: <b>%</b> Răspunsuri

en: <b>1</b> Reply
ro: <b>1</b> Răspuns

en: Leave a reply
ro: Lasă un răspuns

en: Pages:
ro: Pagini:

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ro: Continuă să citești <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Reply
ro: Răspunde

en: Aside
ro: Notă

en: Comments are closed.
ro: Comentariile sunt închise.

en: Newer Comments &rarr;
ro: Comentarii mai noi &rarr;

en: &larr; Older Comments
ro: &larr; Comentarii mai vechi

en: Comment navigation
ro: Navigare în comentarii

note: translators: 1: The number of comments, 2: The post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ro[0]: Un comentariu la &bdquo;%2$s&rdquo;
ro[1]: %1$s comentarii la &bdquo;%2$s&rdquo;
ro[2]: %1$s de comentarii la &bdquo;%2$s&rdquo;

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
ro: Acest articol este protejat cu parolă. Introdu parola pentru a vedea toate comentariile.

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
ro: Arhive categorii: %s

note: translators: Author display name. translators: %s: Author name.
en: About %s
ro: Despre %s

note: translators: %s: Author display name.
en: Author Archives: %s
ro: Arhive autor: %s

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
ro: Scuze, dar n-am găsit nimic pentru arhiva solicitată. Poate o căutare te va ajuta să găsești un articol similar.

en: Nothing Found
ro: Nu am găsit nimic

en: Blog Archives
ro: Arhive blog

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
ro: Arhive anuale: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
ro: Arhive lunare: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
ro: Arhive zilnice: %s

note: translators: %s: Smilie.
en: Try looking in the monthly archives. %s
ro: Încearcă să cauți în arhivele lunare. %s

en: Most Used Categories
ro: Categorii folosite frecvent

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching, or one of the links below, can help.
ro: Se pare că nu putem găsi ceea ce cauți. Probabil o căutare sau una dintre legăturile de mai jos pot ajuta.

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
ro: Este oarecum jenant, nu-i așa?

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
ro: https://ro.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
ro: echipa WordPress
