Stable (latest release) - en to pt translation catalogue (123 entries)

en: Help us keep the %s plugin free making a donation or rate %s on WordPress.org. Thank you in advance!
pt: Ajude-nos a manter o %s gratuito, para isso faça uma doação ou vote com %s no WordPress.org. Muito obrigado!

en: Make a donation
pt: Faça uma doação

en: Make a review
pt: Faça uma avaliação

en: Comments
pt: Comentários

en: Facebook Page ID
pt: ID da página no Facebook

en: Instagram Username
pt: Nome de usuário no Instagram

en: Instagram User ID
pt: User ID do Instagram

en: Instagram Access Token
pt: Access Token do Instagram

en: SoundCloud Username
pt: Nome de usuário no SoundCloud

en: SoundCloud Client ID
pt: Client ID do SoundCloud

en: Settings
pt: Configurações

en: Design
pt: Estilos

en: Layout Models
pt: Modelos

en: Text Color
pt: Cor do texto

en: Activate/Deactivate
pt: Ativar/Desativar

en: Use this library to generate your own model layout or display specific data counters.
pt: Utilize esta biblioteca para gerar o seu próprio modelo de layout ou exibir contadores de dados específicos.

en: Functions
pt: Funções

en: Full widget
pt: Widget completo

en: Shortcodes and Functions
pt: Shortcodes e Funções

en: Display the counter
pt: Exibir o contador

en: Title
pt: Título

en: comments
pt: comentários

en: likes
pt: fãs

en: followers
pt: seguidores

en: members
pt: membros

en: subscribers
pt: assinantes

en: System Status
pt: Status do sistema

en: Environment
pt: Ambiente

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Users
pt: Usuários

en: Create an App on Facebook in %s and get this data.
pt: Crie um APP no Facebook em %s e pegue esta informação.

en: Get the this data in %s.
pt: Consiga esta informação em %s.

en: Create an App on Twitter in %s and get this data.
pt: Crie um APP no Twitter em %s e pegue esta informação.

en: Display Comments Counter
pt: Exibir contador de comentários

en: Display Facebook Counter
pt: Exibir contador do Facebook

en: ID Facebook page. Must be the numeric ID or your page slug.
pt: ID da página no Facebook. Necessário ser um ID numérico ou slug da sua página.

en: You can find this data clicking to edit your page on Facebook. The URL will be similar to this:
pt: Você pode encontrar esta informação clicando em editar a sua página no Facebook. A URL será similar a esta:

en: or
pt: ou

en: Facebook App ID
pt: ID do App do Facebook

en: Facebook App Secret
pt: Secret do App do Facebook

en: Display GitHub Counter
pt: Exibir contador do GitHub

en: GitHub Username
pt: Nome de usuário do GitHub

en: Insert your GitHub username. Example: %s.
pt: Digite o seu nome de usuário do GitHub. Exemplo: %s.

en: Display Google+ Counter
pt: Exibir contador do Google+

en: Google+ ID
pt: ID do Google+

en: Google+ page or profile ID.
pt: ID da página ou perfil do Google+.

en: Example:
pt: Exemplo:

en: Google API Key
pt: API Key do Google

en: Display Posts Counter
pt: Exibir contador de posts

en: Post Type
pt: Tipo de post

en: Display SoundCloud Counter
pt: Exibir contador do SoundCloud

en: Insert your SoundCloud Username.
pt: Digite o seu nome de usuário do SoundCloud.

en: Insert your SoundCloud App Client ID. Generate this data in %s.
pt: Digite o seu Client ID do SoundCloud App. Você pode gerar esta informação em %s.

en: Display Steam Counter
pt: Exibir contador do Steam

en: Insert your Steam Community group name. Example: %s.
pt: Digite o nome do seu grupo Steam Community. Exemplo: %s.

en: Display Tumblr counter
pt: Exibir contador do Tumblr

en: Tumblr Hostname
pt: Hostname do Tumblr

en: Insert your Tumblr Hostname. Example: %s.
pt: Digite o seu Hostname do Tumblr. Exemplo: %s.

en: Tumblr Consumer Key
pt: Consumer Key do Tumblr

en: Tumblr Consumer Secret
pt: Consumer Secret do Tumblr

en: Tumblr Token
pt: Token do Tumblr

en: Get your API key creating a project/app in %s, then inside your project go to "APIs & auth > APIs" and turn on the "Google+ API", finally go to "APIs & auth > APIs > Credentials > Public API access" and click in the "CREATE A NEW KEY" button, select the "Browser key" option and click in the "CREATE" button, now just copy your API key and paste here.
pt: Pegue sua API Key criando um projeto/app em %s, depois dentro do seu projeto vá até "APIs & auth > APIs" and ative o "Google+ API", finalmente vá até "APIs & auth > APIs > Credentials > Public API access" e clique no botão "CREATE A NEW KEY", selecione a opção "Browser key" e clique no botão "CREATE", agora basta copiar sua API Key e colar aqui.

en: Display Instagram Counter
pt: Exibir contador do Instagram

en: Insert your Instagram Username.
pt: Digite o seu nome de usuário do Instagram.

en: Insert your Instagram User ID.
pt: Digite o seu ID de usuário do Instagram.

en: Insert your Instagram Access Token.
pt: Digite o seu Access Token do Instagram.

en: Display LinkedIn counter
pt: Exibir contador do LinkedIn

en: LinkedIn Company ID
pt: ID da empresa no LinkedIn

en: Insert your LinkedIn Company ID. Get your Company ID in %s.
pt: Digite o seu ID de empresa no LinkedIn. Pegue o seu ID de empresa em %s.

en: LinkedIn Access Token
pt: Access Token do LinkedIn

en: Get your Access Token in %s.
pt: Pegue o seu Access Token em %s.

en: Display Pinterest Counter
pt: Exibir contador do Pinterest

en: Pinterest Username
pt: Nome de usuário do Pinterest

en: Insert your Pinterest username. Example: %s.
pt: Digite o seu nome de usuário do Pinterest. Exemplo: %s.

en: Tumblr Token Secret
pt: Token Secret do Tumblr

en: Display Twitch Counter
pt: Exibir contador do Twitch

en: Twitch Username
pt: Nome de usuário do Twitch

en: Insert your Twitch username.
pt: Digite o seu nome de usuário do Twitch.

en: Display Twitter Counter
pt: Exibir contador do Twitter

en: Twitter Username
pt: Nome de usuário do Twitter

en: Insert the Twitter username. Example: %s.
pt: Digite o nome de usuário do Twitter. Exemplo: %s.

en: Display Users Counter
pt: Exibir contador de usuários

en: User Role
pt: Papel do usuário

en: Label
pt: Rótulo

en: users
pt: usuários

en: Display Vimeo Counter
pt: Exibir contador do Vimeo

en: Vimeo Username
pt: Nome de usuário no Vimeo

en: Display YouTube Counter
pt: Exibir contador do YouTube

en: YouTube Channel ID
pt: ID do canal no YouTube

en: Insert the YouTube Channel ID. Example: %s.
pt: Digite o ID do seu canal no YouTube. Exemplo: %s.

en: YouTube Channel URL
pt: URL do seu canal no YouTube.

en: Insert the YouTube channel URL. Example: %s.
pt: Digite a URL do seu canal no YouTube. Exemplo: %s.

en: Get your API key creating a project/app in %s, then inside your project go to "APIs & auth > APIs" and turn on the "YouTube API", finally go to "APIs & auth > APIs > Credentials > Public API access" and click in the "CREATE A NEW KEY" button, select the "Browser key" option and click in the "CREATE" button, now just copy your API key and paste here.
pt: Pegue sua API Key criando um projeto/app em %s, depois dentro do seu projeto vá até "APIs & auth > APIs" and ative o "YouTube API", finalmente vá até "APIs & auth > APIs > Credentials > Public API access" e clique no botão "CREATE A NEW KEY", selecione a opção "Browser key" e clique no botão "CREATE", agora basta copiar sua API Key e colar aqui.

en: Open URLs in new tab/window
pt: Abrir links em novas abas/janelas

en: This option add %s in all counters URLs.
pt: Esta opção adiciona %s em todos os links dos contadores.

en: Add nofollow in URLs
pt: Adicionar nofollow nos links

en: Order
pt: Ordem

en: This option controls the order of the icons in the widget.
pt: Esta opção controla a ordem de exibição dos ícones no widget.

en: All Roles
pt: Todos os papeis

en: General Info
pt: Informação geral

en: Social Count Plus Version
pt: Versão do Social Count Plus

en: WordPress Version
pt: Versão do WordPress

en: WP Multisite Enabled
pt: WP Multisite ativado

en: Web Server Info
pt: Informação do servidor web

en: PHP Version
pt: Versão do PHP

en: Social Connections
pt: Conexões sociais

en: You do not have any counter that needs to connect remotely currently active
pt: Você não possui contadores ativos que necessitam se conectar de forma remota

en: Note: the shortcodes displays only the count in plain text.
pt: Nota: os shortcodes exibem apenas a conta total em texto puro.

en: %s counter
pt: Contador do %s

en: Note: the functions displays only the count in plain text, except the <code>get_scp_widget()</code> function that displays with images.
pt: Nota: as funções exibem apenas a conta total em texto puro, exceto pela função <code>get_scp_widget()</code> que exibirá com ícones.

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled. The scripts which communicate with the social APIs will not work. Contact your hosting provider.
pt: O seu servidor não possui fsockopen ou cURL ativos. Toda comunicação com as APIs de redes sociais não irão funcionar. Entre em contato com o seu provedor de hospedagem.

en: Your server has fsockopen enabled, cURL is disabled.
pt: O seu servidor tem fsockopen ativado e cURL desativado.

en: Your server has cURL enabled, fsockopen is disabled.
pt: O seu servidor tem cURL ativado e fsockopen desativado.

en: wp_remote_get() failed. This may not work with your server.
pt: O wp_remote_get() falhou. Isto pode não estar funcionando no seu servidor.

en: wp_remote_get() was successful.
pt: O wp_remote_get() esta funcionando corretamente.

en: wp_remote_get() failed. This plugin won't work with your server. Contact your hosting provider. Error:
pt: O wp_remote_get() falhou. Este plugin não será capaz de funcionar no seu servidor. Entre em contato com o seu servidor de hospedagem. Erro:

en: Get System Report
pt: Pegar relatório do sistema

note: Description of the plugin/theme
en: Displays your numbers in Facebook, GitHub, Google+, Instagram, LinkedIn, Pinterest, SoundCloud, Steam Community, Tumblr, Twitch, Twitter, Vimeo, Youtube, posts, comments and users.
pt: Exibe os seus números do Facebook, GitHub, Google+, Instagram, LinkedIn, Pinterest, SoundCloud, Steam Community, Tumblr, Twitch, Twitter, Vimeo, Youtube, posts, comentários e usuários.

en: Your server has fsockopen and cURL enabled.
pt: O seu servidor tem fsockopen e cURL ativos.

en: Register an App on Tumblr in %s, when the app is ready click in "Explore API" and allow your app access your Tumblr account and get this data.
pt: Registre um APP no Tumblr em %s, quando o app estiver pronto, clique em "Explorer API" e permita o acesso ao seu app do Tumblr e então pegue esta informação.

en: Steam Group Name
pt: Nome do grupo do Steam

en: Insert your Vimeo username. Example: %s.
pt: Digite o seu nome de usuário do Vimeo. Exemplo: %s.
